کولر گازی چند ساعت روشن باشد؟

در اکثر مناطق کشور که دارای آب و هوای گرم هستند از انواع کولر گازی اسپیلت ، کولر گازی پنجره ای و… برای سرمایش و گرمایش به کار می رود. حال سوال پیش می آید که بهترین مدت زمان روشن بودن کولر گازی در طول شبانه روز چقدر است؟آیا می توان به صورت دائم از آن استفاده کرد؟ و سوالاتی از این دست. پاسخ به این سوالات ارتباط مستقیم با چند عامل مهم در کولر گازی دارد.

مانند:

در نتیجه اگر کولر گازی از قطعات با کیفیت ساخته شده باشد. میزان برق ورودی به دستگاه بدون نوسان باشد. کولر گازی به موقع و مرتب سرویس شود. می توان به صورت مداوم از دستگاه استفاده کرد.

منظور از استفاده ی مداوم روشن بودن دستگاه 24 ساعته در تمام روزهای هفته است.

اصولا کمپرسور به کار رفته در کولر گازی می تواند مانند سایر وسایل دارای کمپرسور و گاز مبرد مانند یخچال و فریزر بدون وقفه روشن باشد.

معایب و مزایای روشن بودن طولانی مدت کولر گازی

معایب

یکی از معایب روشن بودن مداوم کولر گازی افزایش احتمال آتش گرفتن کولر گاز است. که این می تواند به دلیل اتصالی کردن برق دستگاه به دلیل افزایش بار ورودی به وسیله باشد.

این مشکل افزایش بار ورودی به کولر گازی، بیشتر در هنگامی ایجاد می شود که هوا بسیار گرم است.و سایر کاربران در همسایگی شما از حالت پرقدرت کولر گازی استفاده می کنند.

همچنین در حالتی که کولر گازی عمر خود را کرده باشد.یا به برق بیشتری برای روشن بودن نیاز داشته باشد.در این حالت با کم و زیاد شدن ولتاژ برق ورودی ،سیستم داغ کرده و به احتمال زیادی دچار آتش سوزی می شود.

به همین دلیل استفاده از محافظ کولر گازی توصیه ی بسیاری از متخصصین است.

مزایا
کاهش هزینه های برق پرداختی

یکی از مهمترین مزایای روشن بودن کولر گازی به طو دائم کاهش هزینه های برق پرداختی ساختمان است.

از نظر منطقی به نظر می رسد زمانی که در منزل حضور نداریم .کولر گازی خاموش باشد. و بعد از ورود مجدد به منزل دستگاه مجددا روشن شود.

اما توجه شود که با خاموش کردن کولر گازی در روزهای گرم سال مقدار بسیار زیادی گرما و رطوبت در داخل ساختمان جمع می شود. و در این حالت با روشن کردن مجدد کولر گازی دستگاه باید برای خنک کردن مجدد محیط تحت فشار بالایی کار کند.زیرا که گرما و رطوبت محیط از حالت معمول در سطح بالاتری قرار دارد.

در نتیجه احتمال داغ شدن کمپرسور کولر گازی بالا رفته. و فشار بیش از حدی نیز بر دستگاه وارد می گردد.و میزان برق مصرفی کولر گازی نیز تصاعدی بالا می رود.

حتی این مورد روی سرمایش ماثر نیز اثر دارد. قدرت سرمایش برای خنک کردن محیط با وجود تلاش های دستگاه تا چندساعت کاهش چشم گیری خواهد داشت.

درنتیجه با توجه به مواردی که گفته شد (توان برق ساختمان-کیفیت قطعات دستگاه-سرویس به موقع دستگاه)در صورت روشن بودن داعمی دستگاه مشکلی پیش نخواهد آمد. زیرا کمپرسور کولر گازی دارای سیستم قطع کن می باشد.به این صورت که با توجه به دمای دریافتی از ترموستات ریتم کار کرد کولر گازی را تنظیم می کند.

نحوه افزایش بازده کولر گازی

نصب ترموستات های هوشمند می تواند در استفاده بهینه از کولر گازی بسیار ماثر باشد.زیرا ترموستات های هوشمند با توجه به دمای محیط، زمان روشن بودن کولر گازی را تنظیم می کند.

همچنین با استفاده از ترموستات های هوشمند می توان کولر گازی را از راه دور نیز تنظیم کرد.تا پیش از رسیدن به منزل کولر گازی روشن گردد و دمای محیط را خنک و مساعد گرداند.

عوامل ماثر در مدت زمان روشن بودن کولر گازی

همانطور که گفته شد اگر کولر گازی دائما روشن باشد نیز کولر گازی بعد از مدت کوتاهی در حالت اتومات قرار می گیرد.در حالت اتومات کمپرسور کولر گازی خاموش شده . دستگاه روی فن کار می کند. این کار از داغ کردن قطعات داخلی کولر گازی نیز پیشگیری می کند.

در زمان روشن بودن کولر گازی در زمان عادی مدت زمان کارکردن کولر گازی بین 15 تا 20 دقیقه می باشد.

یعنی کمپرسور دستگاه فقط در طول این مدت کار می کند. در سایر زمان فن دستگاه کار می کند.و این چرخه ادامه می یابد.

گاهی نیز بیشتر یا کمتر از مدت زمان گفته شده کولر گازی کار می کند.

برخی از عوامل ماثر در مدت زمان روشن بودن دستگاه:
 • بالا بودن دمای بیرون ساختمان
 • پایین بودن درجه ی ترموستات
 • میزان ظرفیت کولر گازی . به عنوان مثال اگر انتخاب ظرفیت کولر گازی بر اساس متراژ بوده باشد کولر گازی کمتر از 10 دقیقه کار می کند.

در مقابل اگر ظرفیت کولر گازی کمتر از متراژ سالن بوده باشد.دستگاه باید مدت زمان بیشتری کار کند.و در نتیجه احتمال داغ کردن کمپرسور به دلیل روشن بودن زمان بیشتری، بالا می رود.

 • توجه و یا عدم توجه به سرویس کولرگازی
 • متراژ سالن تعیین می کند کولر گازی چه مدت روشن بماند.

متراژ هر چقدر بیشتر باشد کولر بیشتر روشن می ماند . اما اگر کولر گازی با ظرفیت مناسب با متراژ انتخاب شده باشد به مدت زمان 15 تا 20 روشن می ماند.

 • مقدار عایق بودن ساختمان

هرچه درزها و فضای باز ساختمان بیشتر بسته باشد کولر گازی کمتر روشن می ماند.

بهترین درجه دمای کولر گازی در تابستان و زمستان

بهترین درجه دمای کولر گازی در تابستان و زمستان بسته به عوامل زیادی تعیین می شود.مثلا برخی افراد نسبت به گرما یا سرما بیش ازدیگران حساس هستند . مثلا گرما را بیشتر ترجیح میدهند ازاین رو این افراد دما ی بالایی رو هم در تابستان و هم در زمستان تنظیم می کنند. بنابر این هر فرد بسته به اولویت های خود برای دستگاه کولر گازی خود درجه دمای مناسب خود را تنظیم می کند.اما موارد دیگری هم در تعیین دمای مناسب ماثر بوده.

بهترین درجه دما کولر گازی در تابستان

نکات مهم جهت انتخاب دمای مناسب:

 • کولرگازی شما باید در بهترین شرایط نصب شده باشد
 • کولر گازی باید شارژ مناسب داشته باشد
 • کولر گازی باید به صورت کامل سرویس گرفته باشد
 • کولر گازی باید نسبت به محیط و ظرفیت آن به درستی انتخاب شده باشد

در صورتی که این موارد رعایت شده باشند در این حالت می توان گفت دمای مناسب بین22 تا 25 درجه سانتیگراد است.درغیر این صورت حتی با دارا بودن بهترین مدل کولر گازی راندمان دستگاه کاهش یافته و به درستی محیط را خنک نمی کند.

توجه داشه باشید می توان به هنگام خواب دمای کولر را تا 4 درجه افزایش داد. بیشتر افراد توانایی خوابیدن در دمای گرم تر را دارا هستند. اما در صورت احساس گرما دما را به حالت قبل باز گردانید.

بهترین درجه دما کولر گازی در زمستان

در هر دوحالت گرما و سرما انتخاب درجه دمای کولر گازی بسیار مهم است.انتخاب درست دمای مناسب کمک می کند تا با خارج کردن کمپرسور از مدار. فقط فن داخلی کولر گازی کار کند.در این حالت استهلاک و مصرف برق کاهش پیدا می کند.

درجه دمایی بین26 تا 28 درجه سانتی گراد بهترین درجه برای فصول سرد سال است.این درجه دمای استاندارد است و می تواند بسته به سلیقه ی فرد تغییر کند.

عوامل موثر در تعیین بهترین درجه دمای کولر گازی

محل سکونت یکی از مهم ترین عوامل در تعیین بهترین درجه دمای کولر گازی است.اگر که شما ساکن طبقه ی اخر بوده و بالای سقف پشت بام قرار گرفته باشد.به علت تابش نور خورشید باید کولر گازی باظرفیت سرمایشی بیشتری انتاخب شود.

مشکلات فنی در کولر گازی می تواند تاثیر بسیاری بر روی کارکرد داشته باشد. در صورت وجود مشکل در دستگاه زمان و انرژی بیشتری مصرف می شود.  در نتیجه ی آن مبلغ قبض برق بالا می رود.

همانطور که پیشتر نیز گفته شد.محل نصب کولر گازی اهمیت بسیاری دارد. بهتر است کولر گازی پایین تر از سقف و روبری محل نشستن افراد نصب گردد. بنابر این بهتر این است که پیش از نصب کولر با یک متخصص در این زمینه مشورت فرمایید.

درصورت عدم سرویس دوره ای و به هنگام کولر گازی نیز با کثیف بودن فیلتر کولر گازی و کندانسور به کمپرسور فشار بیشتری امده. درنتیجه مصرف انرژی بالا می رود.بنابر این سرویس دوره ای امری بسیار مهم است.

 

در نتیجه با سرویس به موقع و رعایت موارد گفته شده در بالا دماهای گفته شده می تواند مناسب باشد. البته همانطور که در ابتدا نیز اشاره شد بسته به سلیقه ی افراد و مقدار مبلغی که حاضر هستند برای مصرف انرژی هزینه کنند این درجه ها می تواند شخصی سازی گشته و تغییر کند.

نگهداری از کولر گازی در زمستان

با توجه به اینکه کولر گازی اغلب تنها درفصول گرم سال مورد استفاده قرار می گیرد بنابر این لازم است به بررسی نکات مهم جهت نگهداری از کولر گازی در زمستان بپردازیم.

برخی از مدل های کولر گازی دارای هر دو حالت سرمایش و گرمایش همزمان هستند.لازم است که به موقع در هر دو مورد سرمایش و گرمایش سرویس شوند . و در صورتی که تنها از امکان سرمایش بهره مند هستند. باید به درستی در فصل زمستان نگهداری شوند.

کولر گازی را چگونه نگهداری کنیم؟

یک نکته ی بسیار مهم در نگهداری از کولر گازی در زمستان این است که باید حتما قبل از بستن کولر سرویس شود.زیرا که قرار است کولر در چند ماه آتی هیچ کارکردی نداشته باشد. عدم توجه به گثیف بودن قطعات و خرابی های احتمالی باعث می شود که آسیب جدی تری به آن وارد شود.

قطعاتی که بهتر است قبل از بستن کولر گازی تمیز شوند

برای نگهداری کولر گازی  در فصل زمستان قطعات زیر حتما تمییز شوند.

پره های فن

پره های فن به دلیل تماس زیاد با هوای سالن بیشتر در معرض انواع آلودگی قرار می گیرند.درنتیجه بیشتر کثیف می شوند.بهتر است فن ها به خوبی تمیز گشته و پره ها از آلودگی های موجود پاک گردند.

فیلتر ها

فیلتر ها یکی از مهم ترین اجزای پنل داخلی کولر های گازی محسوب می گردند. فیلتر ها در بالا ویا درون پنل داخلی هستند. در فصول گرم سال باید حداقل ماهی یک بار اقدام به تمییز کردن آن ها کرده.زیرا هوای محیط خود به خود جذب فیلتر ها می شوند. در نتیجه آلودگی ها نیز به تبع آن جذب فیلتر ها می گردد.خصوصا اگر کولر گازی در نزدیکی آشپزخانه نصب شده باشند. چربی بیشتری جذب آن ها خواهد شد.در فصول سرد سال که از کولر گازی استفاده نمی شود.فیلترها باید به خوبی تمیز گردند.تمیزی فیلتر ها می توانند راندمان کولر گازی را بالا ببرند. از جهت دیگر آلودگی بیش از حد فیلتر ها نتنها باعث گرم شدن محیط بلکه موجب انسداد منفذهای کولر گازی می شود. انجام ندادن این کار می تواند موجب بروز مشکلاتی در آینده شود.

کویل ها

تمیز نکردن کویل ها می تواند باعث کاهش عملکرد و در نتیجه ی آن راندمان دستگاه شود. کویل ها که از آلومینیومی هستند . و آن ها در پنل خارجی یا کندانسور قرار گرفته اند.این پره ها به دلیل اینکه به آسانی و با کوچکترین ضربه دچار خمیدگی یا کتگی میشوند بسیار اسیب پذیر هستند.وجود آسیب در کویل ها موجب ایجاد اختلال در سیستم گردش هوا می شود.در نتیجه با توجه به اینکه در فصل زمستان نیازی به استفاده از سیستم سرمایشی نیست.باید کویل ها به خوبی تمییز گردند.در غیر این صورت کولر در فصل تابستان نخواهد توانست عملکرد مناسبی نشان دهد.یکی از دلایل کثیف شدن کویل ها قرار گیری آن ها در معرض هوای آزاد و آلوده می باشد.

بررسی کانال ها و دریچه های مسدود شده

با اتمام فصل گرما و شروع فصل سرما و عدم نیاز به سیستم سرمایش باید تمامی لوله ها و دریچه ها بررسی گردند.وجود گرفتگی در لوله ها موجب می شود با از بین رفتن رطوبت آن کولر گازی افت کارایی داشته باشد. تجمع آب درون کولر ویا ریزش آب از پنل داخلی از نتایج گرفتگی لوله ها هستنند. عوامل مختلفی بر انسداد کولر گازی تاثیر می گزارد.می توان از” عدم رعایت اصول صحیح در نصب و لوله کشی کولر گازی” نام برد.پاک سازی لوله ها از گرفتگی های احتمالی می تواند تا 20 درصد موجب صرفه جویی در مصرف انرژی گردد.

درزگیری فضای بین کولر گازی و پنجره

اگر از کولر گازی پنجره ای استفاده می کنید.باید درز بین کولر و پنجره بررسی گردد. در صورتی که فضای خالی ای وجود دارد به وسیله ی درزگیر ویا اسفنج پوشیده گردد.

بستن کولر

پس از انجام بررسی های گفته شده در بالا حال به وسیله ی پلاستیک ضخیم و یا پارچه برزنتی پنل داخلی و خارجی و کندانسور کولر را به خوبی بپوشانید.تا از نفوذ هرگونه رطوبت و هوای اضافه به محیط ان جلوگیری گردد. نفوذ آلودگی می تواند موجب بروز مشکلات و آسیب جدی به قطعات کور گردد.

 

علت باد سرد کولر گازی در حالت گرمایش

برخی از دلایل باد سرد کولر گازی در حالت گرمایش به صورت زیر می تواند باشد:

عدم تولید باد گرم

اولین مورد این است که از تنظیم بودن دستگاه بر روی حالت گرمایش heat  اطمینان حاصل کنید این حالت با نماد خورشید در برخی ریموت ها و مدل ها نمایش داده می شود.

خراب شدن شیر چهار طرفه کولر گازی

یکی از عوامل باد سرد کولر گازی در حالت گرمایش بروز مشکل یا خرابی در این قطعه است.با بررسی در صورت نیاز تعمیر یا تعویض گردد.

شارژ بیش از حد مجاز کولر گازی

فشار گاز کولرگازی باید به صورت میانگین بین 300 تا 320 PSI باشد. در صورت بیشتر بودن آن اختلالاتی در گرمایش کولر گازی ایجاد می شود . و دستگاه در این صورت نمی تواند محیط را به خوبی گرم کند.

یخ زدن کندانسور کولر گازی

کندانسور یکی از قطعات بسیار مهم کولر گازی است. و یکی از مهم ترین و اصلی ترین دلایل باد سرد کولر گازی در حالت گرمایش می تواند یخ زدگی کندانسور باشد. وجود مشکل در برد کولر یا سنسور آن باعث مختل شدن عملکرد ان می شود. فرمان شروع به کار گرمایش به کندانسور صادر نمی شود. و این می تواند باعث یخ زدن کندانسور شود. در نتیجه می تواند از تولید باد گرم جلوگیری کند.

 

وقتی دستگاه در حالت گرمایش کار می کند. ازپنل گرما داده و از دستگاه بیرونی سرما ساطع می کند.این دوره به مرور باعث یخ زدگی کندانسور(کویل های موجود در دستگاه بیرونی) می شود. در این حالت دیفراست به صورت اتوماتیک رخ داده مانع از گرمایش و کار کولر گازی می شود.

برای یخ زدایی لوله ها،کولر گازی به صورت خودکار این چرخه را وارونه انجام می دهد تا یخ ها آب شده. دمای محدوده ی کندانسور افزایش یابد. به این عملکرد دیفراست DEFROST گفته می شود. این عمل از روند های معمول دستگاه است . و دستگاه دوباره وارد مدار گرمایش می شود و دوباره باد گرم می دهد.

نکته ی قابل توجه آن است که یخ زدگی همیشگی کندانسور با عمل دیفراست تفاوت دارد.

تماس با تعمیرگاه:09123459799

وجود ایراد در فن داخلی کولر گازی

ممکن است گرم نکردن کولر گازی به دلیل خرابی در فن داخلی کولر گازی باشد.که حتی با وجود تولید هوای گرم فن هوا را به محیط تزریق نکند. پس این قطعه حتما باید بررسی گردد.در صورت وجود مشکل تعمیر یا تعویض گردد.

خرابی سنسور های کولر گازی

سنسور ها به همراه برد دستگاه از اهمیت بالایی درسیستم گرمایشی کولر گازی برخوردارند.بروز هرگونه مشکل در این قطعه  می تواند فورا منجر به گرم نکردن محیط توسط کولر گازی شود. با بررسی این قطعه در صورت وجود مشکل تعویض گردد.

خرابی برد کولر گازی

تمامی پیام ها و فرمان ها توسط برد به سایر قطعات ارسال می گردد. در صورتی که برد کولر گازی دچار مشکل باشد. مشکلاتی نظیر گرم نکردن و… می شود. با بررسی برد کولر گازی در صورت نیاز تعمیر یا تعویض گردد. این کار باید توسط افراد متخصص صورت گیرد.

تماس با تعمیرگاه:09123459799

شارژ گاز کولر گازی

علاوه بر اینکه بیشتر بودن میزان گاز دستگاه می تواند عاملی بر کار نکردن درست آن باشد. کم بودن آن نیز می تواند عامل بروز این چنین مشکلات شود . توجه شود که در هر سرویس حتما میزان شارژ گاز دستگاه بررسی و تنظیم شود.

خرابی در کمپرسور کولر گازی

از کمپرسور می توان به عنوان اصلی ترین قسمت کولر گازی نام برد. در صورت بروز مشکل در کمپرسور کولر در هر دوحالت گرمایش و سرمایش دچار مشکل خواهد بود. و نمی تواند روند تولید سرما یا گرما را به خوبی پیاده نماید.

موتور کمپرسور یا موتور فن

موتور کمپرسور یا موتور فن در صورت نیم سوز شدن می توانند در کارکرد کولر اختلال ایجاد کرده یا منجر به خاموشی دستگاه شود.این مورد نیز یک از اصلی ترین موارد باد سرد کولر در حالت گرمایش است.و لازم است که حتما بررسی گشته تا در صورت معیوب بودن تعمیر یا تعویض گردد.

تماس با تعمیرگاه:09123459799

طریقه ی راه اندازی گرمایش کولر گازی در زمستان

برخی از مدل ها و برند های کولر گازی دارای قابلیت گرمایش نیز هستند. برای این که بتوانیم گرمایش کولر گازی را در زمستان راه اندازی کنیم . ابتدا باید از وجود این ویژگی در دستگاه کولر گازی خود اطمینان حاصل نماییم.

 

از کجا بفهمیم کولر گازی ما سیستم گرمایشی دارد؟

 • یکی از راه ها نگاه کردن به دفترچه ی راهنمای کولر گازی است. معمولا همراه با دستگاه در جعبه ی آن موجود است.
 • بررسی برچسب فنی دستگاه یکی دیگر از راه ها است. این برچسب روی تمامی پنل های داخلی و خارجی کولرهای گازی نصب شده. به این برچسب ها پلاک دستگاه نیز گویند. تمامی مشخصات دستگاه در آن ذکر شده است. با مطالعه ی آن می توان از دارا بودن یا نبودن امکان سرمایشی و گرمایشی در کولر گازی اطلاع یافت.
 • با مراجعه به نمایندگی های فروش کولر گازی یا سرچ در اینترنت نیز به سادگی میتوان از ویژگی های دستگاه کولر گازی آگاه شد.

 

مراحل راه اندازی گرمایش کولر گازی

بهتر است پیش از راه اندازی گرمایش کولر گازی نسبت به تعمیر، سرویس و شارژ گاز کولر گازی اقدام نمود. تا از ایجاد هرگونه مشکل در دستگاه پس از راه اندازی جلوگیری نمود. دیر برطرف کردن عیوب دستگاه می تواند منجر به سوختن کمپرسور دستگاه شود.

سپس برای اینکه بتوانید سیستم گرمایش کولر گازی را راه اندازی نمایید . کافیست با استفاده از ریموت کنترل آن را بر روی حالت گرمایش تنظیم نمایید.

1- در آغاز باید کولر گازی اسپیلت را در حالت خاموش قرار دهید.

2-ریموت کنترل را دور از کولر گازی نگه داشته . یا چشمی آن را با دست بپوشانید تا مانع از روشن کردن کولر گازی شود.

3-برای تنظیم کولر با استفاده از ریموت کنترل اقدام نمایید (ابتدا باید با کار کرد هر دکمه ی ریموت کنترل آشنا گردید)

4-بر روی کنترل دکمه ای به نام menu یا mode  قرار دارد. (در برخی مدل های قدیمی این دکمه ها وجود ندارد و با فشار دادن دکمه های مختلف باید دستگاه را تنظیم کرد)از بین حالت های مختلف برف ، قطره آب و خورشید و …ریموت کنترل را بر روی حالت خورشید قرار دهید.

سپس باید سراغ گزینه های  Auto-cool-dry-heat-fan  رفته و با انتخاب گزینه ی  heat دستگاه را روی حالت گرما با نماد خورشید شناخته می شود تنظیم نمایید.

5-با فشردن کلید temp می توانید درجه مورد نظر خود را تنظیم نمایید. حالت گرمایشی کولر گازی در بیشتر مدل ها بین 16 تا 30 درجه است.

6- حال ریموت کنترل را خاموش کرده . کنترل را جلوی دستگاه اسپیلت قرار داده و آن را روشن کنید.

 

گرمایش کولر گازی چگونه کار می کند؟

گاز درون دستگاه برای عملکرد سیستم گرمایش در فصل های سرد لازم است. این گاز داخل کمپرسور گرم می شود. سپس از طریق یک شیر چهار طرفه به داخل اوپراتور هدایت می گردد. گاز گرم ورودی از کمپرسور به این محفظه لوله ها و صفحات را گرم می کند. این بخش متشکل از لوله های مسی و صفحات المینیومی در درون اسپیلت است.گرما از این بخش به سمت بیرون دستگاه و محیط انتقال پیدا می کند. و اینگونه هوای گرم محیط سالن را گرم می کند.

 

مصرف برق سیستم گرمایش کولر گازی

یکی از معایب استفاده از سیستم گرمایشی کولر گازی مصرف برق زیاد آن حتی به نسبت حالت سرمایشی است. در واقع در حالت گرمایشی کمپرسور دستگاه بیشتر فعال میگردد. مصرف انرژی نیزبه تبع آن نسبت به حالت سرمایشی افزایش می یابد.

البته با سرویس به موقع و رفع عیب های دستگاه می توان تا حدی از هزینه های اتی مصرف برق کاست.

 

بررسی عوامل کار نکردن فن کولر گازی

مرور زمان می تواند باعث به وجود آمدن مشکلاتی در کار کرد کولر گازی شود.ما در این ماقله به بررسی عوامل کار نکردن فن کولر گازی می پردازیم.

علت های کار نکردن فن کولر گازی

قدرت بالاتر کولر های گازی در خنک کردن محیط  باعث افزایش استفاده از کولر گازی در شهر های گرم شده است. ایجاد مشکل در هر یک از بخش های زیر می تواند از عوامل کار نکردن درست فن کولر گازی باشد:

خازن

یک عامل مهم اما ساده سوختن خازن است. درصورت بروز هر مشکل در این قطعه فن کار نخواهد کرد.برای بررسی خرابی خازن می تواند از مولتی متر استفاده نمود.

تماس با تعمیرگاه کولر گازی09123459799

موتور فن دوال شفت

یکی دیگر از عواملی که باعث بروز این مشکل می شود . وجود اشکال در موتور دوال شفت است. در موتور فن گردشی، دو پروانه در دوسوی موتور قرار گرفته. بیرینگ(بلبرینگ)های درون موتور فن دوال شفت با گذشت زمان به مرور شل،ساییده و یا خمیده مش شوند.با چرخاندن و تکان دادن شفت موتور می توان وجود خرابی را تشخیص داد.درصورت وجود مشکل می بایست موتور فن را تعویض نمود.

 

موتور فن

برای بررسی این قسمت می بایست پروانه را با دست بچرخانید. پروانه باید بتواند آزادانه بچرخد. در غیر این صورت احتمالا مشکل در بیرینگ های موتور است. در صورت ساییده شدن بیرینگ موتور بایستی تعویض گردد. اگر پروانه آزاده حرکت می کند. باید جریان برق موتور را مورد بررسی قرار دهید. درصورت عدم وجود مشکل در اتصال برق، احتمال خراب بودن موتور قوت میگیرد.

شماره تماس:09123459799

بورد رله

 

وظیفه ی تامین ولتاژ تعداد زیادی از اجزای سیستم تهویه را این قطعه برعهده دارد. بورد رله از قطعات موتور فن می باشد. توجه شود که قبل از تعویض برد رله می بایست از سالم بودن سایر قطعات اطمینان حاصل کرد. بیشتر مواقع در این مورد دچار اشتباه می شویم.

 

بورد کنترل اصلی

این قطعه وظیفه ی تامین ولتاژ کلیه ی اجزای سیستم تهویه را دارد.وجود هرگونه مشکل در این قطعه از رسیدن جریان برق به کمپرسور جلوگیری می کند.همچون مورد قبل توجه شود که پیش از تعویض این قطعه از سالم بودن سایر قطعات اطمینان حاصل شود.تا هزینه ی تعمیر بهینه گردد.

 

ترموستات

اگر ترموستات دچار مشکل شود، می تواند کار نکردن فن کولر گازی را به همراه داشته باشد. این قطعه با بررسی دمای هوای محیط،کیلید جریان برق و کمپرسور را قطع و وصل می نماید.برای بررسی باید سیستم تهویه هوا رابر روی حالت سردسازی محیط تنظیم کرده و آن را روشن کنید. با کمک یک مولتی متر از وجود جریان برق ورودی اطمینان حاصل کنید. اگر جریان وجود نداشت باید ترموستات را تعویض کنید. ( توجه شود که مشکلی سیم کشی های برق داخلی و خارجی دستگاه نباشد.)

 

ترموستات کنترل دما

این قطعه به رله های تماسی الکترونیکی مجهز می باشد. ممکن است این رله ها طی زمان بسوزند.در صورت سوختن این رله ها ترموستات به درستی کار نخواهد کرد.برای بررسی باید به کارکردن کمپرسور و فن توجه کرد.همزمان با کاز کمپرسور،فن موتور نیز باید کار کند.در صورت کار نکردن فن موتور، موتور فن یا خازن بررسی شود. اگر هر دو (کمپرسور و موتور فن)کار نکنند.برق ترموستات کنتر دما با کمک مولتی متر بررسی شود. در صورتی که جریان برق وجود نداشته باشد، ترموستات را تعویض نمایید.(پیش از تعویض سیستم سیم کشی و سایر اجزای سیستم برقی نیز بررسی شود.).

 

ترمیستور

مسئولیت بررسی و تشخیص دمای سالن بر عهده ی ترمیستور است. این قطعه به بورد کنترل متصل می شود. برای تست این قطعه باید از مولتی متر استفاده کنید. در صورت نبود جریان برق ورودی قطعه را تعویض نمایید.

 

موتور دمنده

اگر این قطعه معیوب باشد .باعث کار نکردن فن کولر گازی می شود. برای بررسی موتور دمنده باید ابتدا پروانه ها را بررسی کنید.اگر تیغه نتوانند آزادانه بچرخند باید موتور دمنده تعویض گردد. پس از آن باید جریان برق ورودی به قطعه بررسی شود.درصورتی که جریان ورودی برقرار باشد ولی موتور کار نکند ، موتور باید جایگزین گردد.

سوییچ چرخشی

با چرخش این قطعه موتور فن کار میکند.درون این سوئیچ ها کونتاکت های الکتریکی قرارگرفته است. این ها به مرور زمان ذوب می شوند.در این حالت باعث از بین رفتن رسانایی می شوند.با استفاد از یک مولتی متر از وجود جریان برق در این قطعه اطمینان حاصل کنید.اگر قطعه معیوب باشد باید تعویض گردد.

 

سوییچ چند وضعیتی

این قطعه با تغییر جریان برق ورودیبه فن هئادهی کولر،هوادهی و سرعت چرخش فن کولر را کنترل و نتظیم می نماید. هدایت جریان برق به فن توسط این سوییچ انجام می گیرد.برای بررسی سالم بودن یا نبودن آن ، تنها کافیست آن را در حالت های مختلف بورد کنترلی کولر گازی بررسی نمایید.

 

در صورت نیاز به تعمیرکار ،سرویس کار مجرب کولر گازی با 09123459799 تماس حاصل نمایید.

کاهش مصرف برق در کولر گازی

 

استفاده ی صحیح و مناسب از کولر گازی و اسپیلت باعث می شود تا علاوه بر بهره مندی از هوای خنک و مطبوع در فصل تابستان در مصرف برق کولر گازی صرفه جویی کرد.

 

چگونه کولر گازی مناسب را انتخاب کنیم؟

 

اولویت استفاده از کولر گازی یا اسپیلت که دارای اینورتر یا سطح مصرف انرژی A یا B است.معمولا اینورتر ها با میزان مصرف، دور موتور یا همان کمپرسور را کاهش داده یا افزایش می دهند.

ساکنین بالاترین طبقه ی ساختمان باید ظرفیت سرمایشی ای بین 600 تا 800 BTU به ازای هر متر مربع از مساحت در نظر بگیرند. در حالی که ساکنین طبقات میانی ساختمان به دلیل تابش کمتر نور خورشید و به تبع آن گرمای کمتر ، می توانند از ظرفیت سرمایشی ای بین400 تا 600 BTU برای هر متر مربع در نظر بگیرند.

برای انتخاب مدل و برند کولر گازی یا اسپیلت برتری نسبی ای نسبت به ساییرین دارد مشخصا نمی توان سخن گفت. زیرا که آن به ظرفیت و تعداد پنل های مورد نیاز بستگی دارد. و از نظر اختار و قطعات همگی شبیه به هم بوده . اما به صورت کلی چون استفاده از کولر گازی و اسپیلت نیازمند دریافت خدمات پس از فروش و سرویس های مرتب می باشد از این رو بهتر است خوشنام ترین در زمینه خدمات پس از فروش با مناسب ترین قیمت انتخاب گردد.

یک نکته ی مهم دیگر در انتخاب یک کولر گازی واسپیلت آن است که به آمپر برق ساختمان و دستگاه توجه شود. به عنوان مثال اگر کنتور برق واحد شما 25 آمپر باشد. بهتر آن است که مجموع آمپراژ مصرفی کولر های گازی و اسپیلت ها بیشتر از 20 نباشد.

 

بهترین نحوه ی نصب کولر گازی و اسپیلیت

 

از بهترین محل ها برای نصب پنل داخلی در روبروی محل نشستن افراد است. زیرا که هوای خنک از پنل داخلی به سمت جلو جریان می یابد.بر اساس مدل و ظرفیت کولر گازی و اسپیلت ها معمولا طول پرتاب هوایی بین 5 تا 15 متر می باشد.

بهتر آن است که پنل داخلی از سقف فاصله داشته باشد ( مثلا 40-50 سانتی متر) . زیرا که جریان هوای گرم در بالا و نزدیک سقف انباشته می شود. این کار به افزایش جریان هوای خنک کمک ماثری می کند. توجه داشته باشید که نیازی نیست کل محیط ساختمان خنک شود تا شما نیز احساس خنکی و راحتی داشته باشید.

اگر از کولر گازی و اسپیلت در فضاهایی نظیر رستوران یا فروشگاه و.. که ارتفاع سقف آن ها 2.8 یا بیشتر می باشد استفاده می کنید.بهتر است دستگاه را در ارتفاع 2 متری از کف نصب کنید.

شست و شوی مرتب ماهانه و دوره ای ، تمیز کردن فیلتر ها و سطح کویل اسپیلت ها هوای خنک و خوش آیند ایجاد می کند.و در بالابردن راندمان دستگاه بسیار اهمیت دارد.

سرویسکار کولر گازی:09123459799

با نصب سایبان بر روی پنل بیرونی ، کندانسور دستگاه از تابش مستقیم آفتاب جلوگیری کنید.تا باعث بالا رفتن راندمان دستگاه و کاهش مصرف انرژی شود.

توجه شود که پنل بیرونی باید به صورتی نصب گردد که امکان جریان هوای آزاد در پشت آن به خوبی فراهم باشد.

عایق بودن لوله های رابط ( به ویژه در بیرون ساختمان) بسیار بر مصرف امرژی تاثیر دارد . با بررسی سالیانه از از بین نرفتن عایق مطمئن شوید. در صورت مشاهده ی هرگونه از بین رفتگی در عایق آن را ترمیم کنید تا از هدر رفت انرژی مطمئن گردید.

در سرویس سالیانه نسبت به شست و شوی کویل های کندانسور بیرونی  و کنترل شارژ گاز مورد نیاز کولر گازی اقدام کنید.

 

بهره برداری بهینه از کولر گازی و اسپیلت

 

به منظور کاهش مصرف برق کولر گازی و اسپیلت می توان دمای کولر را روی 25-26 درجه تنظیم نمود. با انجام این کار مصرف برق دستگاه بین 15-30 وات خواهد شد .درنتیجه کمپرسور دستگاه اکثر اوقات خاموش خواهد ماند. کمپرسور دستگاه بیشترین سهم از مصرف برق دستگاه را داراست.

استفاده از لامپ های کم مصرف علاوه بر این که هزینه ی برق ناشی از تامین روشنایی ، محیط را کمتر از لامپ های قدیمی گرم می کنند. از این رو گرمای مزاحم سالن نیز کاهش یافته . موجب کاهش زمان کار کرد کولر گازی و صرفه جویی در هزینه می گردد.

لوازم ایجاد کننده ی گرما همچون اجاق گاز، اتو بهتر است در ساعات اوج مصرف برق مورد استفاده قرار نگیرند. گرمای حاصله از آن ها باعث افزایش زمان کارکرد کولر گازی و اسپیلت شده و مصرف برق را بالا می برد.

 

شماره تماس با سرویسکار مجرب و مشاوره :09123459799

 

علت هایی که می تواند منجر به بوی بد کولر گازی شود

یکی از مشکلاتی که کاربران کولر های گازی ممکن است تجربه کنند بوی بد کولر گازی است.

از این رو به بررسی علت های بوی بد کولر گازی می پردازیم.

بوی کپک و قارچ

اگر بوی نامطبوع کپک و قارچ از کولر شما به مشام می رسد . احتمال آن وجود دارد که رطوبت بالا در این وسیله باعث به وجود آمدن کپک و قارچ در آن شده. از این رو برای حل این مشکل باید در اسرع وقت اقدام به تعویض فیلتر های مربوط به سیستم تهویه ،بررسی نشتی در مجرای کنید. سرویس های مرتب سالیانه برای تمیز کردن کولر گازی کمک می کند تا بروز این مشکل به حد اقل برسد.
توجه شود که مرتبا به فکر جمع کردن گرد و غبار از سطح محیط کرده تا گرد و غبار کمتری به داخل کولر گازی کشیده شود و آن را آلوده سازد.
یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از کپک زدن کولر گازی استفاده از رطوبت گیر است. این رطوبت گیر مستقیما به سیستم HVAC متصل می گردد و به صورت خودکار از رطوبت هوا می کاهد.
برای انجام سرویس کولر گازی باشماره 09123459799 تماس حاصل کنید.

 

بوی پا و جوراب

جمع شدن آب راکد ،کویل های کثیف و مخازن تخلیه آب مسدود از عوامل ایجاد این بوی نامطبوع هستند. با سرویس مرتب دستگاه و درخواست خدمات شست و شوی کولر گازی از سرویسکار به آسانی می توان این بو را از بین برد.

بوی دود اگزوز

داخل کولر گازی از روغنی استفاده می شود که به عملکرد بهتر موتور کولر گازی کمک می کند. ساطع شدن این بو از دستگاه می تواند به معنای وجود نشتی در کولر گازی باشد. در این صورت حتما بایستی با تعمیرکار مجاز و حرفه ای تماس حاصل کرد تا این مشکل را برطرف کند.

بوی سوختن

گرم شدن بیش از حد موتور، مشکل در سیم کشی ویا ذوب شدن قطعات پلاستیکی درون دستگاه می توانند از عوامل ایجاد بوی سوختن باشند. درصورت ب همشام رسیدن این بو از کولر گازی فورا کولر گازی را خاموش کنید و سپس با تعمیرکار مجاز و مجرب تماس حاصل کنید تا سیستم شما را به طور کامل بررسی کرده . و مشکل برقی و مکانیکی در کولر گازی را بر طرف نماید یا از عدم وجود مشکل اطمینان حاصل کند.

بوی دود سیگار

کشیدن سیگار در خانه می تواند باعث بوی بد کولر گازی شود. زیرا دود سیگار می تواند در فیلتر و اوپراتور کولر گازی انباشته شده و بوی بد ایجاد نماید. تعویض فیلتر ،سرویس های منظم و شست و شوی های منظم فیلتر دستگاه و کشیدن سیگار در محیط خارج از منزل می توانند این مشکل را حل کنند.

بوی باروت

این بو میتواند منشایی مانند اتصالی درمدار و یا خرابی فن موتور داشته باشد. در این حالت حتما با تعمیرکار مطمئن تماس حاصل کرده زیرا که نیاز به تعویض قطعات می باشد. با این کار می توان از بروز مشکلات جدی تر جلوگیری نود.

بوی استون

وجود این بو می تواند هشدار جدی ای از یک عامل خطرناک در کولرگازی باشد.نشت گاز کولر گازی میتواند از اصلی ترین دلیل وجود این بو باشد. از این رو سریعا با تعمیر کار متخصص تماس حاصل کنید.

بوی تخم مرغ فاسد یا گوگرد

این بو می تواند به دلیل وجود لاشه ی پرنده ای درون کولرگازی شما باشد. اگرچه این بو خطرناک نیست .اما بهتر است در نزدیک ترین زمان ممکن نسبت به پاک سازی کولر گازی خود اقدام نمایید.

بوی لاشه حیوان و یا زباله کثیف

مانند مورد فوق این بو نیز می تواند به دلیل وجود لاشه ی حیوانی کوچک درون کولر گازی شما باشد از این رو برای برطرف ساختن این مشکل، ابتدا دستگاه را خاموش کرده . سپس با یک سرویسکار تماس گرفته تا این مشکل را برطرف سازید.

 

برای دریافت خدمات شست و شو و سرویس کولر گازی و یا تعمیر کولر گازی با شماره 09123459799 تماس بگیرید.

چگونگی عملکرد کولر گازی و اسپیلت

عمدتا عملکرد کولر گازی و اسپیلت بر مبنای یک چرخه (سیکل) تبرید تراکمی کارمی کنند.در اسپیلت ها و کولر های گازی در ابتدا مایع مبرد در پنل بیرونی اسپیلت ها یا بخش بیرونی در کولر های گازی خنک می شود.به این بخش کندانسور می گویند.سپس از طریق لوله های مسی موجود به شیر انبساطی منتقل شده.از آنجا به صورت گاز سرد آماده ی جذب گرمای محیط وارد کویل پنل داخلی می شود.با عبور هوای داخل از میان کویل های پنل داخلی هوا خنک شده.باعث خنک شدن محیط خانه یا اداره می گردد.

 

ظرفیت کولر گازی و اسپیلت و نحوه محاسبه ی آن

برای محاسبه ی ظرفیت کولر گازی و اسپیلت به صورت تقریبی Tباید شرایط طبقه ی مورد نظر ما در نظر گرفته شود. بین طبقات بالایی ساختمان و طبقات میانی از جهت تابش نور خورشید تفاوت است. از این رو در طبقات میانی به ازای هر متر مربع د حدود 400 تا 600 (BTU) . برای طبقات بالایی و انتهایی 600 تا 800 (BTU) برای هر متر مربع باید در نظر گرفته شود.

به عنوان مثال برای یک سالن 30 متری در طبقات میانی یک اسپیلت 18000 می تواند مناسب باشد.

قبل از انتخاب هر یک از مدل های کولر گازی و اسپیلت باید به تک فاز بودن یا سه فاز بودن برق مصرفی توجه نمود .آمپر مصرفی آن با کنتور برق ساختمان مقایسه شود . و از مناسب بودن آن اطمینان حاصل شود . تا باعث به وجود امدن مشکلات برقی در ساختمان و دستگاه و… نشود.

مفهوم BTU

ظرفیت کولر های گازی بر حسب BTU بیان می شود . که از سرواژه سازی شده ی British Thermal Unit  ساخته شده است. BTU واحد استاندارد اندازه گیری انرژی گرمایی در تجهیزات تهویه ی هوا است. به مقدار انرژی گرمایی گفته می شود که برای افزایش یک درجه ای دمای یک پوند آب ، در فشار یک اتمسفر لازم است.

 

مزیت کولر های گازی اسپیلت نسبت به کولر آبی

یکی از مزایای کولر گازی نسبت به کولر آبی امکان تصفیه ی هوای داخل و جذب ذرات معلق و آلودگی های هوا است. مزیت دیگر این است که سرمایش سریع تر اتفاق افتاده و دمای محیط در زمان کوتاه تری به دمای مطلوب می رسد. بر خلاف کولر های آبی کولر های گازی اسپیلت رطوبت هوا را بیشتر نکرده و امکان استفاده از این نوع کولر ها در محیط های شرجی و گرم وجود دارد . علاوه بر آن در این کولر ها میتوان دمای محیط را تنظیم کرد. تنظیمات نسبت به کولر های آبی که فقط از دو دور تند و کند بر خوردار هستند ،به صورت بیش تر و شخصی تری صورت می پذیرد. در برخی از مدل ها علاوه بر سرمایش امکان گرمایش نیز وجود دارد که این خود یک مزیت جدی برای کولر های گازی و اسپیلت به شمار می رود.

 

 

 

کولر گازی ایوولی evvoli

نصب ، تعمیر و سرویس کولر گازی ایوولی evvoli

نصب ،تعمیر و سرویس کولر گازی ایوولی evvoli در تهران و البرز با قیمت مناسب انجام می شود. ارائه ی خدمات در کلیه ی روزهای هفته حتی جمعه به صورت فوری است.

برای آشنایی بیشتر با خدمات ما در این مرکز این نوشته را دنبال کنید.

شماره تماس جهت اطلاعات بیشتر:09123459799 .

نمایندگی سرویس کولر گازی اسپیلت

 

پس از خرید کولر گازی اسپیلت برای نصب آن در صورتی که کولرگازی اسپیلت شما دارای کارت گارانتی و گارانتی معتبر می باشد. بهتر آن است که با شماره ی درج شده بر روی کارت تماس برقرار کنید. در غیر این صورت با تماس با سرویسکاران کولر گازی 09123459799 می توانید، از خدمات مقرون به صرفه و فوری این مرکز برخوردار شوید.

شماره تماس برای نصب کولر گازی ایوولی در تهران و البرز (کرج) 09123459799 .

 

هزینه و قیمت نصب کولر گازی ایوولی evvoli در تهران و البرز(کرج)

 

هزینه ی نصب کولرگازی اسپیلت به لوازم مصرفی نصب کولر گازی و دستمزد نصاب کولر گازی بستگی دارد .که از این بین معمولا بخش بیشتر ازاین هزینه به دلیل قیمت لوازم مصرفی است . و اجرت نصب کولر گازی معمولا مبلغی ناچیز به نسبت قیمت کولر گازی می باشد.

کولر گازی ایوولی evvoli

تعمییر کولر گازی ایوولی evvoli

این مرکز با دارا بودن نیروهای متعهد و متخصص و دوره دیده ی خود می تواند هزینه ی تعمیر کولر گازی ایوولی را به صورت چشمگیر کاهش بدهد.

هزینه ی مربوط به تعمیر کولر گازی  به مشکل دستگاه اسپیلت و لوازم مصرفی آن بستگی دارد.

برای تعمیر کولر گازی خود در شرق تهران ، غرب تهران ، مرکز تهران ، کرج با ما تماس بگیرید : 09123459799

 

 سرویس کولر گازی ایوولی evvoli  در تهران و البرز

سرویسکاران کولر گازی ایوولی در این مرکز همه روزه در کلیه ی مناطق تهران آماده ی خدمت گزاری هستند.

سرویس دوره ای دستگاه کولر گازی اسپیلت باعث کاهش هزینه ی تعمیرات کولر گازی می شود. هزینه ی سرویس به مراتب کمتر از هزینه ی مربوط به تعمیر کولر گازی اسپیلت ایوولی است . و انجام سرویس توسط سرویسکار مجاز و مجرب کولر گازی می تواند ، هزینه ی مصرب برق دستگاه کولر گازی ایوولی را نیز کاهش دهد.

شارژ گاز کولر گازی ایوولی  در تهران و البرز

یکی از عواملی که باعث گرم بودن باد کولر گازی اسپیلت ایوولی است ، تمام شدن شارژ گاز دستگاه است. توجه شود که قبل از شارژ گاز کامل کولر گازی اسپیلت ایوولی حتما اقدام به رفع نشتی کولر گازی با گاز ازت نمایید.

 

فروش ریموت کنترل کولر گازی اسپیلت ایوولی evvoli

در صورتی که ریموت کنترل کولر گازی شما مفقود یا خراب گشته . می توانید به آسانی نصب به تهیه ی ریموت کنترل کولر گازی جهت کلیه ی برند ها و کولر گازی ایوولی توسط سایت ما اقدام نمایید.

شماره تماس:09123459799

 

همه روزه و در همه ی مناطق تهران و کرج می توانید برای دریافت خدمات فوری با شماره تماس 09123459799  تماس بگیرید.