کولر گازی چند ساعت روشن باشد؟

در اکثر مناطق کشور که دارای آب و هوای گرم هستند از انواع کولر گازی اسپیلت ، کولر گازی پنجره ای و… برای سرمایش و گرمایش به کار می رود. حال سوال پیش می آید که بهترین مدت زمان روشن بودن کولر گازی در طول شبانه روز چقدر است؟آیا می توان به صورت دائم از آن استفاده کرد؟ و سوالاتی از این دست. پاسخ به این سوالات ارتباط مستقیم با چند عامل مهم در کولر گازی دارد.

مانند:

در نتیجه اگر کولر گازی از قطعات با کیفیت ساخته شده باشد. میزان برق ورودی به دستگاه بدون نوسان باشد. کولر گازی به موقع و مرتب سرویس شود. می توان به صورت مداوم از دستگاه استفاده کرد.

منظور از استفاده ی مداوم روشن بودن دستگاه 24 ساعته در تمام روزهای هفته است.

اصولا کمپرسور به کار رفته در کولر گازی می تواند مانند سایر وسایل دارای کمپرسور و گاز مبرد مانند یخچال و فریزر بدون وقفه روشن باشد.

معایب و مزایای روشن بودن طولانی مدت کولر گازی

معایب

یکی از معایب روشن بودن مداوم کولر گازی افزایش احتمال آتش گرفتن کولر گاز است. که این می تواند به دلیل اتصالی کردن برق دستگاه به دلیل افزایش بار ورودی به وسیله باشد.

این مشکل افزایش بار ورودی به کولر گازی، بیشتر در هنگامی ایجاد می شود که هوا بسیار گرم است.و سایر کاربران در همسایگی شما از حالت پرقدرت کولر گازی استفاده می کنند.

همچنین در حالتی که کولر گازی عمر خود را کرده باشد.یا به برق بیشتری برای روشن بودن نیاز داشته باشد.در این حالت با کم و زیاد شدن ولتاژ برق ورودی ،سیستم داغ کرده و به احتمال زیادی دچار آتش سوزی می شود.

به همین دلیل استفاده از محافظ کولر گازی توصیه ی بسیاری از متخصصین است.

مزایا
کاهش هزینه های برق پرداختی

یکی از مهمترین مزایای روشن بودن کولر گازی به طو دائم کاهش هزینه های برق پرداختی ساختمان است.

از نظر منطقی به نظر می رسد زمانی که در منزل حضور نداریم .کولر گازی خاموش باشد. و بعد از ورود مجدد به منزل دستگاه مجددا روشن شود.

اما توجه شود که با خاموش کردن کولر گازی در روزهای گرم سال مقدار بسیار زیادی گرما و رطوبت در داخل ساختمان جمع می شود. و در این حالت با روشن کردن مجدد کولر گازی دستگاه باید برای خنک کردن مجدد محیط تحت فشار بالایی کار کند.زیرا که گرما و رطوبت محیط از حالت معمول در سطح بالاتری قرار دارد.

در نتیجه احتمال داغ شدن کمپرسور کولر گازی بالا رفته. و فشار بیش از حدی نیز بر دستگاه وارد می گردد.و میزان برق مصرفی کولر گازی نیز تصاعدی بالا می رود.

حتی این مورد روی سرمایش ماثر نیز اثر دارد. قدرت سرمایش برای خنک کردن محیط با وجود تلاش های دستگاه تا چندساعت کاهش چشم گیری خواهد داشت.

درنتیجه با توجه به مواردی که گفته شد (توان برق ساختمان-کیفیت قطعات دستگاه-سرویس به موقع دستگاه)در صورت روشن بودن داعمی دستگاه مشکلی پیش نخواهد آمد. زیرا کمپرسور کولر گازی دارای سیستم قطع کن می باشد.به این صورت که با توجه به دمای دریافتی از ترموستات ریتم کار کرد کولر گازی را تنظیم می کند.

نحوه افزایش بازده کولر گازی

نصب ترموستات های هوشمند می تواند در استفاده بهینه از کولر گازی بسیار ماثر باشد.زیرا ترموستات های هوشمند با توجه به دمای محیط، زمان روشن بودن کولر گازی را تنظیم می کند.

همچنین با استفاده از ترموستات های هوشمند می توان کولر گازی را از راه دور نیز تنظیم کرد.تا پیش از رسیدن به منزل کولر گازی روشن گردد و دمای محیط را خنک و مساعد گرداند.

عوامل ماثر در مدت زمان روشن بودن کولر گازی

همانطور که گفته شد اگر کولر گازی دائما روشن باشد نیز کولر گازی بعد از مدت کوتاهی در حالت اتومات قرار می گیرد.در حالت اتومات کمپرسور کولر گازی خاموش شده . دستگاه روی فن کار می کند. این کار از داغ کردن قطعات داخلی کولر گازی نیز پیشگیری می کند.

در زمان روشن بودن کولر گازی در زمان عادی مدت زمان کارکردن کولر گازی بین 15 تا 20 دقیقه می باشد.

یعنی کمپرسور دستگاه فقط در طول این مدت کار می کند. در سایر زمان فن دستگاه کار می کند.و این چرخه ادامه می یابد.

گاهی نیز بیشتر یا کمتر از مدت زمان گفته شده کولر گازی کار می کند.

برخی از عوامل ماثر در مدت زمان روشن بودن دستگاه:
  • بالا بودن دمای بیرون ساختمان
  • پایین بودن درجه ی ترموستات
  • میزان ظرفیت کولر گازی . به عنوان مثال اگر انتخاب ظرفیت کولر گازی بر اساس متراژ بوده باشد کولر گازی کمتر از 10 دقیقه کار می کند.

در مقابل اگر ظرفیت کولر گازی کمتر از متراژ سالن بوده باشد.دستگاه باید مدت زمان بیشتری کار کند.و در نتیجه احتمال داغ کردن کمپرسور به دلیل روشن بودن زمان بیشتری، بالا می رود.

  • توجه و یا عدم توجه به سرویس کولرگازی
  • متراژ سالن تعیین می کند کولر گازی چه مدت روشن بماند.

متراژ هر چقدر بیشتر باشد کولر بیشتر روشن می ماند . اما اگر کولر گازی با ظرفیت مناسب با متراژ انتخاب شده باشد به مدت زمان 15 تا 20 روشن می ماند.

  • مقدار عایق بودن ساختمان

هرچه درزها و فضای باز ساختمان بیشتر بسته باشد کولر گازی کمتر روشن می ماند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *