تعمیر کولر گازی در منطقه 20 تهران

اجزای تشکیل دهنده ی کولر گازی

کولرگازی از نظر اجزای تشکیل دهنده بسیار به یک یخچال شباهت دارد.هر دو با تبدیل گاز فریون به مایع و تبدیل دوباره ی فریون مایع به گاز سرما تولید می کنند.

کولر های گازی در انواع مختلف یک تکه (پنجره ای) ، کولر های دو تکه (اسپلیت) ، کولر های پرتابل(قابل حمل ) وجود دارد.

در این مقاله به معرفی اجزا کولرگازی پنجره ای (مانند کولر های پرتابل است.) و اسپلیت می پردازیم.

کولرگازی پنجره ای

کولرگازی پنجره ای مانند کولر گازی پرتابل تمامی اجزایش در یک بدنه قرار گرفته است. در نتیجه جابه جایی و نصب آسان تری دارد.

اجزا اصلی این کولرگازی فیلتر ،اپراتور ،فن اپراتور،کمپرسور ،کندانسور و فن کندانسور است . همگی این ها درون یک بدنه قرار می گیرند.

در موقع نصب کولرگازی پنجره ای باید ، قسمت کندانسور به سمت بیرون و قسمت اپراتور به سمت داخل باشد.چرا که هوا از فضای داخلی به درون کولر کشیده شده و پس از ورود به کویل اپراتور خنک می شود.در قسمت جلوی بدنه اهرمی وجود دارد. با حرکت دادن این اهرم دریچه ی بین اپراتور وکندانسور باز شده و هوای تازه به داخل وارد می شود.

اجزای بخش سرمایش کولر گازی پنجره ای

بخش سرمایش کولر گازی پنجره ای از یک شیر انبساط و کویل سرد تشکیل شده است. از طریق لوله های مسی اپراتور هوا به این قسمت می رسد.

کمپرسور با یک موتور الکتریکی کار می کند. این قسمت با ایجاد تغییرات فشار، هوا را از قسمت کم فشار به قسمت پر فشار می فرستد. درون کمپرسور گاز خنک کننده متراکم می شود. این گاز با فشار به سمت کنانسور می رود و با از دست دادن گرما به مایع تبدیل می گردد. مایع از طریقلوله ی مویی یا شیر انبساط با خروج از کندانسور به ورودی اپراتور می رود. در اپراتور مایع با گرفتن گرمای اطراف لوله های اپراتور تبخیر می شود. هوای سرد شده به وسیله ی فن به درون اتاق ها فرستاده می شود.

سرویس کولر گازی پنجره ای

از بین اجزای کولر گازی پنجره ای که نام برده شد، فیلتر ها ،فن ها و کویل ها به سرویس دوره ای نیازمندند. فیلتر کولر گازی پنجره ای جلوی اپراتور قرار دارد و به راحتی باز می شود. دو نوع فیلتر کولر گازی وجود دارد . برخی قابل شست و شو هستند و برخی یکبار مصرف. سرویس کردن و نگهداری از کویل ها ها و فیلتر ها می تواند راندمان و طول عمر دستگاه را بیشتر کند.

 

کولر گازی اسپلیت

این نوع از کولر گازی از دو بخش اصلی تشکیل شده است. بخش درونی که داخل واحد قرار می گیرد. بخش بیرونی که خارج از اتاق قرار می گیرند.

اجزا بخش بیرونی کولر گازی اسپلیت

این بخش شامل کمپرسور، فن ، کویل اسپنشن و کویل کاندنسور است.

فن کولرگازی با به داخل کشیدن هوا ماده ی خنک کننده را خنک می کند.کمپرسور این ماده ی خنک کننده را به بخش داخلی پمپ می کند. در بیشتر کولر گازی ها این بخش را نمی توان از بیرون دید.

لوله های مسی

این لوله ها بخش داخلی و خارجی را به هم متصل می کنند.طول این لوله ها وابسته به فاصله ی بین این دوبخش است. این لوله ها باید عایق باشند تا سرمای کمتری را در طول مسیر از دست بدهند.هر چه  طول لوله ها نیز بیشتر باشد سرمای بیشتری از دست می رود. پس بهتر است این لوله ها خیلی طولانی نباشند  به خوبی عایق شده باشند.

اجزا بخش داخلی کولر گازی اسپلیت

در بخش داخلی کویل خنک کننده وجود دارد.این بخش با فین های آلومینیومی پوشیده شده و سرما را به خوبی منتقل می کند. ماده ی خنک کننده با دمای بسیار کم وارد کویل خنک کننده می شود. هوای گرم اتاق که با یک دمنده به این قسمت وارد شده گرمای خود را از دست می دهد. مایع خنک کننده گرما را از محیط دریافت می کند و باعث سرد شدن هوا می شود. هوای خنک شده به اتاق فرستاده می شودماده ی خنک کننده با بدست آوردن گرما تبخیر شده . از طریق لوله های مسی به کمپرسور بر می گردد. فیلتر ها نیز در جلوی کویل خنک کننده قرار گرفته است.

 

همانند کولر گازی های پنجره ای ، کولرگازی های اسپلیت نیز نیاز به سرویس دوره ای می باشند تا با افزایش راندمان و جلوگیری از آسیب دیدن قطعات طول عمر دستگاه افزایش پیدا کند.

جهت نصب ، تعمیر ،جا ب جایی و سرویس کولر گازی خود در تهران و البرز می توانید با شماره ی 09123459799 تماس بگیرید و یا فرم تماس با تعمیرگاه را به صورت آنلاین تکمیل نمایید.

2 پاسخ

تعقیب

  1. […] حال حاضر انواع زیر در صنعت سیستم های تهویه ی هوای مطبوع کولر گازی وجود دارد. برند های مختلف نیز محصول با کیفیت در دسته […]

  2. […] را اندازه گیری نمی کنیم . چرا که در صورتی که مشکلی در سیستم تهویه هوا وجو داشته باشد اندازه گیری گاز مبرد دچار اختلال می شود. […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *