دلایل نشت کولر گازی

ماه های گرم تابستان به این معنی است که احتمالاً کولر گازی شما باید بیشتر کار کند. اگر مشکل نشت  کولر گازی دارید، ممکن است به این فکر کنید  که چرا این اتفاق می افتد و چه کاری برای رفع این مشکل می‌توانید انجام دهید. ادامه مطلب را بخوانید تا متوجه چند دلیل به وجود آمدن نشتی در کولر گازی  و اقداماتی که برای رفع این مشکل را باید انجام داد، شوید.

چرا و چگونه آب در تهویه مطبوع شما ایجاد می‌شود؟

اکثر سیستم های تهویه مطبوع مدرن شامل یک یونیت داخلی و خارجی هستند. یک کویل اواپراتور در واحد داخلی وجود دارد که هوای گرم را خنک می‌کند و دمای داخل محیط را خنک و مطلوب  می‌کند. با دمیدن هوای گرم بر روی کویل ، میعان انجام می‌شود. تصور کنید قطرات آب روی یک لیوان آب سرد تشکیل می شوند و این دقیقاً همان چیزی است که برای کویل اواپراتور شما اتفاق می افتد.

هنگامی‌که رطوبت ایجاد می‌شود، درون یک ظرف تخلیه می ریزد که منجر به یک مسیر تخلیه میعانات می‌شود. این مسیر برای خارج کردن این قطرات از خانه شما بسیار مناسب است. در این صورت شما نباید مشکل نشتی آب  کولر گازی در داخل خانه داشته باشید.

متأسفانه، ممکن است مواردی وجود داشته باشد که تهویه هوا در داخل خانه نشت می کند، اما نیازی به ترسیدن نیست. بیایید چند دلیلی که ممکن است باعث نشت آب کولرگازی و نحوه رفع این مشکل را بررسی کنیم.

چرا کولر گازی شما نشتی آب دارد: مسیر تخلیه مسدود شده است.

اگر AC در داخل خانه نشت می کند، به احتمال زیاد به دلیل گرفتگی مسیرتخلیه میعانات است. با گذشت زمان، این مسیر می تواند با  خاک، گرد و غبار یا رسوبات مسدود شود.

وقتی مسیر تخلیه میعانات مسدود می شود، آب نمی تواند خارج شده و در  بیرون از خانه تخلیه شود.  مسیر برعکس می‌شود و باعث بازگشت میعانات به داخل  و نشت  آب در خانه شما می‌شود.

یکی از راه های آسان برای از بین بردن مسیر تخلیه، از بین بردن رسوبات با استفاده از جارو برقی خیس/خشک است. این‌کار  باید هر چیزی را که باعث برعکس شدن مسیر شده را  از بین ببرد، مسیر باز را باز می‌کند و بار دیگر آب از آن خارج می‌شود.

اگر روش جارو برقی مشکل را حل نکرد نیاز است با متخصصان تماس بگیرید. متخصص این کار به جارو برقی خاص و قدرتمندی دسترسی دارند که می تواند انسداد را برطرف کرده و مسیر تخلیه را باز کند.

فیلتر هوای کثیف

شما باید هر 30 روز فیلتر هوا تهویه مطبوع خود را  تعویض کنید. یک فیلتر هوای کثیف باعث می شود سیستم شما سخت تر کار کند و در نتیجه ممکن است به قطعات آسیب برسد یا فرسوده شود. فیلتر کثیف علاوه بر ایجاد فشار بر سیستم تهویه مطبوع شما، می‌تواند جریان حرکت هوا  روی کویل اواپراتور مسدود کند. هنگامی که هوا مسدود می شود، کویل بسیار سرد می‌شود و می‌تواند شروع به یخ زدن کند.

با ذوب شدن  یخ‌های کویل منجمد، آب اضافی سرریز شده و باعث دردسر شما  می‌شود.  فیلتر هوای خود را کاملاً زیر نظر داشته و هرماه یا دو ماه آن را تعویض کنید. اگر به نظر می‌رسد فیلتر بسیار کثیف یا مسدود شده است،  می‌تواند دلیل اصلی نشت کولرگازی در داخل خانه باشد.

مبرد کولر گازی شما کم است

با کم شدن حجم مبرد، فشار داخل سیستم AC شما نیز کاهش می‌یابد. این امر همچنین می‌تواند باعث یخ‌زدگی کویل  اواپراتور شود. اگر مشاهده کردید که تهویه مطبوع شما مانند گذشته خانه شما را خنک نمی‌کند، سطح مبرد را بررسی کنید. سایر علائم شامل صدای خش‌خش یا صدای حباب غیرمعمول است و می‌تواند نشان‌دهنده نشت باشد.

اگر به‌موقع متوجه  نشت سیستم شوید، ممکن است خسارت را برطرف کنید. در غیر این صورت، ممکن است مجبور به پرداخت هزینه یک دستگاه جدید شوید. سیستم تهویه مطبوع خود را مرتباً بازرسی کنید تا از بروز این مشکلات جلوگیری کند. در حالت ایده‌آل، شما باید در ابتدای هر تابستان یک بازرسی دقیق داشته باشید تا از نشت و سایر مسائل جلوگیری کنید.

سایر دلایل نشتی کولر گازی

ممکن است چند دلیل دیگر برای نشت  آب کولرگازی وجود داشته باشد. اگر سیستم تهویه مطبوع شما قدیمی باشد ممکن است  ظرف تخلیه زنگ‌زده یا آسیب‌دیده باعث ایجاد مشکل نشت کولر گازی باشد.

دستگاه کولر گازی که بین 12 تا 15 سال سن دارند ممکن است نیاز به یک  ظرف جدید داشته باشند. ظرف تخلیه قدیمی و زنگ‌زده را تعویض کنید و ببینید آیا مشکل برطرف شده است یا خیر.

علت احتمالی دیگر نشت AC می‌تواند خراب شدن پمپ میعانات باشد. اگر دستگاه در زیرزمین نصب‌شده است، پمپ باید آب را به بیرون هدایت کند. اگر پمپ شما خراب باشد، دیگر نمی‌تواند آب را از خانه به بیرون هدایت کند. بسیار مهم است که این قطعه در اسرع وقت تعمیر یا تعویض شود تا مانع از صدمه زدن آب به خانه شما شود.

هر وقت شک داشتید، همیشه بهتر است برای توقف به متخصصان مراجعه کنید. نشت کولرهای گازی که نادیده گرفته می‌شوند می‌توانند طی چند روز یا چند هفته از یک قطره آزاردهنده به یک سیل احتمالی تبدیل شوند. اگر نمی‌توانید منشأ مشکل را مشخص کنید، همیشه مشکل را بررسی کنید.

با نشت کولر گازی خداحافظی کنید

اگر می‌دانید وقتی کولرگازی شما نشت می‌کند به دنبال چه چیزی باشید، ممکن است خودتان بتوانید مشکل را برطرف کنید. اگر مطمئن نیستید که چرا نشت اتفاق می‌افتد، برای کمک به متخصصان تماس بگیرید.

با تشخیص صحیح، حل بسیاری از نشت‌های کولرگازی قبل از کنترل آن آسان است. در بیشتر موارد، می‌توانید این مشکل را برطرف کرده و در تمام تابستان از یک خانه خنک و بدون نشت آب لذت ببرید.

اگر شما مشکل نشت کولر گازی دارید  و یا مشکل دیگری در عملکرد سیستم شما وجود دارد، تعمیرکاران مجرب ما در گروه سرویس‌کاران کولرگازی، برای کمک به شما آماده هستند. برای تعمیر سریع و قابل‌اعتماد پمپ حرارتی خود در تهران و کرج و مناطق اطراف با ما تماس بگیرید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *