ترموستات چیست؟

ترموستات کولر گازی کنترل‌کننده الکتریکی خودکار است. به‌منظور تنظیم دما در فضای بسته، معمولاً آن را به سیستم‌های گرم‌کننده و یا سردساز متصل می‌کنند تا با قطع و وصل دستگاه، آن فضا را در دمای تنظیم‌شده ثابت نگه دارد.
هنگامی‌که دما به نقطه تنظیم برسد، ترموستات مدار برقی دستگاه را قطع می‌کند.  وقتی دما تا  ۳ الی ۵ درجه از نقطه تنظیم پایین‌تر بیاید، دوباره مدار را وصل می‌کند و دستگاه روشن می‌شود.

انواع ترموستات کولر گازی

ترموستات الکترومکانیکی کولرگازی : این نوع ترموستات با استفاده از فرمان حسگر حرارتی توسط یکسری رابط مکانیکی به میکرو سوئیچ، سبب قطع و وصل مدار الکتریکی می‌شود. با  استفاده از این تکنولوژی محصول دارای عمری طولانی است.

ترموستات الکترومکانیکی دارای دو نوع حسگر دما می‌باشد. یک نوع آن بر اساس اصل انبساط مایع عمل می‌کند. این سیستم حرارتی diastat  نامیده می‌شود . این سیستم به ترموستات مویین نیز شناخته‌شده است.این سیستم شامل: سنسور یا حسگر، لوله مویین و دیافراگم می‌باشد. هنگامی‌که دمای سنسور بالا می‌رود، مایع از طریق لوله مویین به داخل دیافراگم رفته و ایجاد انبساط کاری (Working distention) می‌نماید. به‌وسیله این انبساط کاری کلید فنری (Snap action) به کار می‌افتد که می‌تواند مدار را باز کنند یا ببندد.

ترموستات مویین

  نوع دیگر این نوع ترموستات توسط انبساط فلز؛ که ترموستات بایمتال نامیده می شود، مستقیماً با انبساط فلز، کلید فنری عمل می کند.

ترموستات بایمتال

ترموستات الکترونیکی کولر گازی: این نوع ترموستات فرمان دریافت شده از سنسور دمایی را توسط جریان الکترونیکی به یک رله مینیاتوری منتقل می‌کند و سبب قطع و وصل جریان الکتریکی می‌گردد. به این نوع ترموستات ،ترموستات دیجیتال کولرگازی نیز گفته می‌شود.

مطالعه بیشتر:  سرویس بهاری کولرگازی توسط مرکز مجاز سرویس کولرگازی در تهران

ترموستات الکترونیکی کولر گازی

علائم خرابی ترموستات کولر گازی

هنگامی‌که کمپرسور کولر گازی استارت نمیشود یکی از دلایل این امر خرابی ترموستات کولرگازی است و مورد بعدی قطع نشدن کمپرسور و کارکرد دائم کمپرسور کولرگازی است.  دلیل این مشکل در  کولرگازی و اسپلیت نیز می‌تواند خرابی ترموستات کولرگازی  باشد و یا خرابی برد کولر گازی نیز می‌تواند باشد.

علت خرابی ترموستات کولر گازی چیست؟

عمده‌ترین علت خرابی ترموستات کولرگازی را می‌توان کیفیت پائین ترموستات دانست. علت بعدی نوسانات برق  است که معمولاً بر روی ترموستات‌های دیجیتال این تأثیر بیشتر است.

آموزش تعویض ترموستات کولر گازی اسپیلت

هنگامی‌که ترموستات اسپیلت مشکل دارد به معنی خرابی سنسور ترموستات است. برای تعویض سنسور حتماً باید مقدار اهم سنسور کولرگازی را دانست.

تعویض ترموستات کولر گازی

تعویض ترموستات داکت اسپیلت

داکت‌ اسپیلت‌ها نیز دارای ترموستات هستند و معمولاً این ترموستات به‌صورت مکانیکی است ولی در سیستم‌های داکت اسپلیت جدید از ترموستات دیجیتال جهت داکت اسپیلت استفاده می‌نمایند.برای تعویض ترموستات داکت اسپیلت باید ابتدا سیم‌کشی کولرگازی را  بررسی نمایید و مهم‌ترین قسمت این کار تشخیص سیم دورهای فن داکت اسپیلت و سیم فرمان کمپرسور داکت اسپلیت است.

در این مقاله سعی کردیم به‌طور خلاصه چیستی ترموستات و نحوه عملکرد آن را برای شما شرح دهیم. اگر برای تعویض و تعمیر ترموستات کولرگازی خود نیاز به مشورت با یک متخصص حرفه‌ای دارید حتماً با گروه سرویس کولرگازی تماس بگیرید. تعمیر و نگهداری حداقل باید سالی یک‌بار و یا هر شش ماه انجام شود. مشکلات مربوط به تعمیرات کولرگازی و تهویه مطبوع و اسپلیت نیاز به مداخله حرفه‌‌ای دارد. سرویس و تنظیم کردن اسپلیت می‌تواند به‌راحتی مانع از بروز این مشکلات شود. برای مشاوره با متخصصین ما در خصوص مشکلات مربوط به تهویه مطبوع خود و کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو زمان برای نصب، سرویس و یا تعمیر کولرگازی و داکت اسپلیت خود با ما تماس بگیرید. تیم تخصصی سرویس‌کاران کولرگازی با متخصصین مجرب برای ارائه خدمات در تهران و البرز در خدمت شماست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *