مبرد R407c چیست و چه خواصی دارد؟

گاز R407 یا گاز R407c مخلوطی از هیدروفلوروکربن‌های استفاده‌شده به‌عنوان سردکننده است. این گاز ترکیبی گاز زئوتروپیک از دیفلورومتان (R32)، گاز پنتافلورواتان (R125) و گاز تترافلورواتان (R134) است.
گاز دی فلورومتان برای ایجاد ظرفیت گرمایی است. گاز پنتافلورواتان قابلیت اشتعال را کاهش داده و گاز تترافلورواتان نیز فشار را کاهش می‌دهد.
کپسول‌های R407 به رنگ نارنجی سوخته هستند. این گاز به‌گونه‌ای طراحی‌شده که بیشترین شباهت را در فشار و عملکرد با گاز R22 دارد و به‌عنوان جایگزینی برای R22 در نظر گرفته‌شده است. خواص فیزیکی حرارتی آن‌هم مشابه گاز r22 است. بنابراین هنگام جایگزینی گازR407 به‌جای گاز R22 نیاز به حداقل تغییرات در سیستم‌های سردکننده داریم.
به‌طوری‌که در سیستم گاز R22 و گازR407 بسیاری از قطعات یکسان است. گاز R407 معمولاً در سیستم‌های تبرید با دمای متوسط استفاده می‌شود. گاز R407 فاقد کلر که برای حل روغن‌های مینرالی استفاده‌شده با گاز R22 الزامی است، می‌باشد. بنابراین توسعه روغن‌هایی که با سردکننده‌های جدید سازگارتر باشند ضروری است، این روغن‌ها با عنوان پلی‌استر و یا POE شناخته‌شده‌اند. نشت‌های چندگانه قابل‌توجه گاز R407 (50 درصد وزنی) و شارژ مجدد آن در برخی مواقع منجر به تغییر ترکیب سردکننده می‌شود که ممکن است اثر کمی روی بهره‌وری انرژی و شرایط انتقال حرارت داشته باشد.

مبرد R407c

شارژ گاز کولر گازی با گاز R407c

قبل از اینکه تعمیرکار کولرگازی اقدام به شارژ گاز کامل کولر گازی بنماید باید محل نشتی گاز کولرگازی را پیداکرده و پس از رفع نشتی کولرگازی اقدام به وکیوم کردن کولرگازی به مدت ۴۵ دقیقه نموده و سپس کولرگازی را با گاز R407 شارژ می‌نماییم.

آموزش شارژ گاز کولر گازی با گازR407c

 

جهت شارژ گاز کولر با گاز R407c باید کپسول را برعکس نموده تا کولرگازی به‌صورت ترکیبی شارژ شود زیرا این نوع مبرد مانند شارژ گاز R410a به‌صورت ترکیبی باید شارژ شود.

شارژ گاز تکمیلی با گاز R407c

برای شارژ گاز تکمیلی R407 باید میزان مبرد را حتماً در نظر بگیریم و اگر کمتر از نصف باشد حتماً باید کل مبرد تخلیه شود و سپس شارژ گاز کامل شود در غیر این صورت می‌توانیم شارژ گاز تکمیلی انجام دهیم.

قیمت شارژ گاز کولر گازی با گاز R407c

معمولاً مبلغ شارژ گاز کولرگازی بستگی به نوع گاز و میزان شارژ گاز کولرگازی دارد.
از آنجائی که مبرد R407 از مبردهای گران و کمیاب در بازار ایران است بالطبع مبلغ بالاتری نسبت به شارژ گاز R22 باید پرداخت شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *