دلایل یخ زدن کولر گازی

مشاهده ی این که سیستم کولر گازی شما باد سرد نمی دمد ، یک نشانه از وجود خرابی در کولر گازی شما است.مشاهده ی یخ بر روی سیستم کولر گازی نیز نمایانگر غیر طبیعی بودن عملکرد کولر گازی است. ممکن است در دماهای منفی شاهد یخ زدن کولر گازی خود باشید. اما شما در فصول سرد سال نیازی به استفاده از سرمایش کولر گازی ندارید.از این رو به بررسی عوامل یخ زدن کولر گازی در این مقاله خواهیم پرداخت.

دلایل یخ زدن کولر گازی

همانطور که گفتیم یخ زدن کولر گازی نشانه ای از وجود اختلال در سیستم است. احتمالا این اختلال مشکلات زیر را برای شما ایجاد خواهد کرد:

 • محدود شدن جریان هوا بر روی کویل های اپراتور
 • کاهش مقدار خنک کننده

 

اگر از علت اصلی این یخ زدگی کولر گازی خود اطلاعی ندارید. به خواندن این مقاله ادامه دهید.

محدود شدن جریان هوا روی کویل های اپراتور

زمانی که کولر گازی هوای کافی برای کار کردن از محیط دریافت نکند.کویل های اپراتور که وظیفه ی خنک کردن هوا را بر عهده دارند، دچار کاهش دما می شوند. و باعث یخ زدن کولر گازی می شود.

نحوه ی بروز مشکل

کویل های اپراتور یک شبکه ی بزرگ از کویل های مبرد تشکیل می دهند.ماده ی مبرد(خنک کننده) درون کویل ها دما را تا منهای 6 الی منهای 12 کاهش می تواند بدهد.عبور هوا به اندازه ی کافی از روی کویل ها می تواند از یخ زدن کولر گازی جلوگیری کند. در نتیجه عدم عبور هوای گرم به مقدار کافی باعث یخ زدن اپراتور می شود. هوای مرطوب نیز این اتفاق را تشدید می کند. در این حالت یخ ها در امتداد حرکت خطوط ماده خنک کننده تشکیل می شود.

علت؟
 • فیلتر های مسدود شده
 • عدم تنظیم عملکرد شیر انبساطی مایع مبرد
 • وجود خاک روی کویل های اپراتور
 • مشکل در فن هوادهی
 • دریچه های بسته یا مسدود شده
راهکار؟

تنظیمات کولر را از روی حالت COOL  به OFF تغییر دهید.

بریا مدت 30 دقیقه ترموستات را روی حالت روشن قرار دهید.سپس دستگاه کولر گازی خود را روشن کنید .

حال دستگاه را روی حالت ON  قرار دهید.فن را روشن کنید.در حالتی که سیستم عمل خنک سازی انجام نمی دهد. در این حالت هوای گرم درون واحد به کمک فن به داخل کولر گازیوارد شود.با عبور این هوای گرم از روی کویل ها یخ ها ذوب می شوند. حال فیلتر های هوا را بررسی کنید در صورت نیاز و وجود مشکل تعویض نمایید. تمام دریچه های برگشت را بررسی کنید از مسدود نشدن آنها توسط مبلمان ، پارچه و غیره مطمئن شوید.

در صورتی که این علت از دلایل یخ زدن کولر گازی شما نبود از یک تعمیرکار متخصص برای بررسی کولر گازی مخصوصا عملکرد شیر انبساطی کمک بخواهید.

پایین بودن میزان ماده ی مبرد در کولر گازی

از گاز مبرد در کولر گازی برای خنک کردن هوا استفاده می شود.گاز مبرد با جذب گرما از هوای داخلی آن را به خارج از واحد منتقل می کند.با کاهش سطح گاز مبرد،فشار درون کویل ها کاهش می یابد.با کاهش فشار دما نیز کم می شود.در نتیجه دمای پایین باعث تشکیل یخ بر روی  کویل های اپراتور می شود.

برای آگاهی از علت کم شدن میزان گاز مبرد این مطلب را بخوانید.

علائم نشت مبرد
 • صدای تشکیل حباب از کولر گازی
 • دمیدن هوای گرم از کولر گازی
 • بالاتر از حد معمول بودن قبض برق
راهکار؟

تنظیمات کولر را از روی حالت COOL  به OFF تغییر دهید.

بریا مدت 30 دقیقه ترموستات را روی حالت روشن قرار دهید.سپس دستگاه کولر گازی خود را روشن کنید . در صورت وجود نشتی ماده مبرد حتما آن را تعمیر نمایید. توجه داشته باشید که گاز مبرد ،گاز فریون است . این گاز ماده ای سمی و شیمیایی است. برای شارژ و تعمیر سیستم باید حتما از متخصصان کمک بگیرید. بهتر است ابتدا ایراد سیستم را بر طرف نموده سپس اقدام به پر کردن مجدد گاز مبرد نمایید.اینکار باعث کاهش هزینه های شارژ گاز مبرد شما خواهد شد.

 

در صورت نیاز به متخصصان تعمیر و سرویس کولر گازی در تهران والبرز می توانید با شماره ی 09123459799 تماس بگیرید. و یا فرم تماس با تعمیرگاه را به صورت آنلاین تکمیل نمایید.

1 پاسخ

تعقیب

 1. […] از مشکلاتی که این افراد ممکن است با آن مواجه شوند مشکل یخ زدن کولر گازی در زمستان […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *