مزایا و معایب داکت اسپیلت

امروزه یکی از رایج ترین و محبوب ترین سیستم تهویه ی هوا در سراسر جهان داکت اسپلیت است.

داکت اسپلیت یا اسپلیت کانالی از یک بخش داخلی (هواساز) و یک بخش خارجی (کندانسور) تشکیل شده اند.این دو بخش به وسیله ی لوله های مسی به هم مرتب می شوند.

در این مقاله می خواهیم به بررسی معایب و مزایای این سیستم نسبت به سایر سیستم های تهویه ی هوا پرداخته تا دلیل محبوبیت روز افزون این سیستم را بررسی کنیم.

خصوصیات کلی داکت اسپلیت

عموما اسپلیت های کانالی از هوای برگشت داخلی هر واحد استفاده می کنند.این کار باعث افزایش راندمان دستگاه می شود.در نتیجه مصرف انرژی نیز پایین می آید.سرمایش و گرمایش داکت اسپلیت با حرکت هوا در بخش داخلی(هواساز) با مکش هوای داخلی سالن صورت می گیرد.سرمایش این دستگاه همانند کولر گازی و اسپیلت ها عمل می کند. گرمایش داکت اسپلیت از سیستم کویل آب گرم بهره می برد. سیستم داکت اسپیلت به این صورت است که بخش داخلی (هواساز ) در سقف کاذب جا سازی می گردد. سپس به وسیله ی کانال هایی جریان هوا را در اتاق ها و بخش های یک واحد توزیع می نماید. داکت اسپلیت دو مدل اینورتردار و معمولی دارد.در مدل داکت اسپلیت اینورتر دار حسگر دمای داخلی دارد. علاوه بر آن با تغییر فرکانس برق وارد شده ،تعداد دور و قدرت کمپرسور را با توجه به دما تغییر می دهد.

مزایای داکت اسپلیت

داکت اسپلیت نسبت به سیستم های مرکزی استقلال دارد. گرمایش داکت اسپیلت نسبت به رادیاتور قدرت بیشتری دارد.لوله کشی آبگرم داکت اسپلیت از سقف بوده از این رو حجم لوله کشی کمتر می شود.هزینه راه اندازی داکت اسپلیت نسبت به مینی چیلرها و چیلر ها پایین تر است.

در این سیستم از جداکننده ی روغن استفاده شده است. از این رو این امکان در این سیستم فراهم آمده که بین بخش های داخی و خارجی حتی  متر اختلاف ارتفاع وجود داشته باشد. که این امر کارایی دستگاه را برای مدت طولانی به خوبی حفظ می کند.

علاوه بر بالا بودن قدرت سرمایش این دستگاه ، گرمایش داکت اسپیلت نیز بسیار قوی است. حتی 20 تا 30 درصد نیز در مصرف برق در حالت گرمایش در پاییز و زمستان صرفه جویی می کند. وجود فیلتر های قابل شست و شو در داکت اسپیلت ها نیز به تصویه ی هوا و از بین بردن آلودگی موجود در هوای واحد  کمک می کند. این دستگاه برای تمامی شرایط آب و هوایی مناسب است از جمله گرمسیری و یا سردسیری.

معایب استفاده از داکت اسپلیت

از آن جایی که این دستگاه از یک بخش مرکزی هواساز در داخل واحد تشکیل شده و هوا را از طریق کانال ها توزیع می نماید. امکان تنظیم دمای هر اتاق یا بخش درون یک واحد به صورت مجزا وجود ندارد. از این رو تمامی فضا های داخل یک واحد مانند راهرو ، اتاق ها، آشپز خانه و… همگی هم دما می شوند. در صورتی که بخواهید جداگانه دمای هر اتاق را تنظیم کنید باید یک دمپر و ترموستات در مسیر هر کانال و اتاق نصب نمایید.

این دستگاه نسبت به مینی چیلر و چیلر برق بیشتری مصرف می نماید. البته برق این دستگاه نسبت به اسپلیت های دیواری کمتر است.

صدای داکت اسپلیت نیز یکی از معایب آن محسوب می شود. این صدا در مکان های کوچک و یا مکان هایی که به سکوت نیاز دارند می تواند ناخوشایند باشد.صدای ناشی از الکتروموتور فن به دلیل قرارگرفتن در سقف کاذب می تواند برای افراد ناخوشآیند باشد.البته با نصب صحیح عایق می توان تا حدودی از صدای ایجاد شده کاست.

با انجام سرویس های مرتب و دوره ای ، تعمیرات به موقع و نصب صحیح تا حد زیادی می توان از صدای ایجاد شده کاست و سایر معایب گفته شده را رفع نمود. برای مشاوره و تماس با تعمیرگاه جهت نصب ،سرویس و یا تعمیر داکت اسپلیت خود با شماره 09123459799 تماس گرفته ویا فرم تماس با تعمیرگاه را به صورت آنلاین تکمیل نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *