نحوه جمع کردن گاز کولر گازی

 چرا باید از محافظ برای کولر گازی پنجره ای استفاده کرد؟

اغلب در کنار وسایل الکتریکی توصیه می شود  هزینه ای برای خرید محافظ آن پرداخت شود.تا با استفاده از آن طول عمر دستگاه بیشتر بشود. نوسانات برق شهری مخصوصا برق مناطق مرطوب و شرجی خیلی قابل توجه است.نوسانات برق که به صورت کاهش و افزایش ولتاژ هست .باعث قطع و وصل شدن برق و حتی بروز نویز در ولتاژ برق می شود. این نوسانات برق می تواند تاثیرات منفی ای بر وسایل الکتریکی بگذارد. از این رو بهتر است برای جلوگیری از بروز آسیب بر اثر نوسانات برق از محافظ برای این وسایل استفاده نمود.با بالا تر رفتن هزینه ی وسایل الکتریکی یک راه مقرون به صرفه خرید و انتخاب هوشمندانه ی محافظ برای این نوع وسایل می باشد. این محافظ ها معمولا از آسیب دیدن برد الکتریکی دستگاه بر اثر نوسانات برق جلوگیری می کنند.یا به عبارت ساده تر از سوختن دستگاه جلوگیری می کنند. مصرف برق کولر گازی پنجره ای به مراتب بالاتر از کولر گازی اسپلیت است. با توجه به قیمت این وسیله  شاید بهتر باشد یک محافظ کولر گازی پنجره ای تهیه نمایید که قیمتی در حدود یک دهم قیمت خود کولر گازی پنجره ای دارد.تا از هزینه ی ناشی از آسیب نوسانات برقی در امان باشید.

منظور از نوسانات برق چیست؟

وسایل الکتریکی از جمله کولر گازی پنجره ای یک مقدار مشخص ولتاژ اسمی دارند.برای روشن شدن و کار کردن آن باید به اندازه ی ولتاژ اسمی برق وارد شود.

دلایل زیر می تواند باعث تغییر و نوسان در ولتاژ، توان یا آمپر مصرفی کولر گازی پنجره ای شود:

 • اشکال در سیستم توزیع و انتقال برق
 • بروز اتفاقات طبیعی همچون صاعقه و رعد و برق
 • مصرف بیش از حد مصرف کننده

تنها راه حل برای جلوگیری از سوختن برد دستگاه و کمپرسور به دلیل بار اضافی استفاده از محافظ است.

محافظ کولر گازی پنجره ای چیست و چگونه کار می کند؟

ولتاژ ورودی به کولر گازی به دلایلی که گفته شد (قطع و وصل شدن برق، رعد و برق و …) دچار نوسان می شود.در صورتی که در شرایط برز این مشکلات محافظ برقی بر سر ورودی کولر گازی پنجره ای نصب باشد، می توان از سوختن برد دستگاه و کمپرسور پیشگیری کرد.

این محافظ  در صورت بروز نوسانات و خارج شدن ولتاژ ورودی به دستگاه از محدوده ی استاندارد مسیر ورودی برق را به طور موقت قطع می کند.

تا زمانی که دوباره شرایط استاندارد ولتاژ برقرار بشود، این قطعی برق ادامه پیدا می کند. محافظ بعد از برقرار شدن ولتاژ استاندارد، دوباره مسیر جریان را به کولر گازی پنجره ای وصل می کند .از این طریق از وارد شدن آسیب به دستگاه جلوگیری می کند.

انواع محافظ برق کولر گازی پنجره ای

محافظ های برق نیز انواع مختلفی دارند . برخی از محافظ برق کولر پنجره ای بدین صورت می باشد:

 • محافظ کولر گازی پنجره ای آنالوگ

این محافظ ها تنها دارای سه چراغ قرمز،زرد و سبز هستند.

چراغ قرمز به معنای حالت غیر عادی ولتاژ ،چراغ زرد نشان دهنده ی حالت تاخیر و چراغ سبز حالت عادی را نشان می دهد.

 • محافظ کولر گازی پنجره ای دیجیتال

در این نوع از محافظ مقدار ولتاژ ورودی بر روی صفحه نمایش نشان داده می شود.

 • محافظ کولر گازی پنجره ای سه شاخه

محافظی است که سه شاخه دارد. دو شاخه ی اصلی به همراه یک عدد سیم ارت می باشد.

از آنجایی که در اغلب ساختمان ها قوانین سیم ارت رعایت نمی شود. توصیه می کنیم که این محافظ را برای کولر گازی پنجره ای خود تهیه کنید.

 • محافظ کولر گازی پنجره ای دو شاخه

این مدل محافظ به نوع غیر کتابی معروف هست. نظر کارشناسان برق و الکترونیک این است که استفاده از این نوع محافظ برای کولر گازی پنجره ای اصلا مناسب نمی باشد.

 • محافظ کولر گازی پنجره ای تک فاز

از این نوع محافظ برای کولر گازی پنجره ای خانگی با BTU پایین تر از کولر های سه فاز اتفاده می شود.

 • محافظ کولر گازی پنجره ای سه فاز

کولر گازی 3 فاز BTU  ای بالاتر از کولر گازی های تک فاز دارند. پس باید از این نوع محافظ که متناسب با این مدل کولر گازی پنجره ای است اتفاده نمود.

 • محافظ کولر گازی پنجره ای ترمینالی

محافظ ترمینالی یا پایه کنتوری به محافظی گویند که در کنار کنتور برق ساختمان برای پیشگیری از آسیب نوسانات برق به وسایل الکتریکی داخل ساختمان نصب می شود.

از مهمترین ویژگی این محافظ می توان به قابلیت استفاده از یک محافظ مشترک برای چندین وسیله ی برقی در ساختمان اشاره کرد.

نکته ی مهم!

پیش از خرید محافظ پریز دار برای کولر گازی پنجه ای خود حتما با سرویسکار کولر گازی مشورت نمایید.زیرا برای بعضی از وسایل برقی انکان استفاده همزمان از محافظ برای چند وسیله وجود ندارد.

 راهنمای خرید بهترین محافظ کولر گازی پنجره ای

با توجه به انچه گفته شد به دلیل تنوع بالای محافظ ها بهت است نکات مهم در خرید بهترین محافظ  برای کولر گازی پنجره ای خود را در نظر داشته باشیم.

 • حداکثر توان خروجی محافظ باید متناسب با میزان مصرف کولر گازی پنجره ای باشد.

پیش از خرید این نکته را در نظر داشته باشید که هر نوع محافظی را نمی توانید برای کولر گازی پنجره ای خود به کار ببرید.

توجه کنید که باید محافظی با آمپر مصرفی و توان مناسب با دستگاه خود را تهیه نمایید. کولر گازی پنجره ای به دلیل داشتن آمپر مصرفی بالا، باید محافظی حداقل با توان خروجی 30 آمپر داشته باشد. در نتیجه هر نوع محافظی که توان پشتیبانی آن کمتر از 30 آمپر باشد برای کولر گازی پنجره ای مناسب نیست.

 • به میزان مقاومت و کیفیت بدنه محافظ دقت کنید.

محافظ های کولر گازی پنجره ای در جنس های مختلف تولید میشود. مثلا ABS  پلاستیکی ، پلی کربنات و فلزی. در بین ای نموارد محافظ فلزی با رنگ الکترواستاتیک (مقاوم در برابر خط و خش ) با کیفتیت تر و با دوام تر از سایرین است.

 • بهتر است محافظ کولر گازی پنجره ای به محافظ حرارتی مجهز باشد.

متاسفانه گزارش هایی مبنی بر آتش گرفتن بدنه ی محافظ های کولرگازی بر اثر اورلود کردن یا گرمای بیش از حد داده شده است. این اتفاقات باعث شده امروزه محافظ ها را از قطعات ضد آتش یا محافظ حرارتی با کیفیت بسازند. توجه داشته باشید، آتش گرفتن محافظ در مدل های پلاستیکی به مراتب بیشتر بوده و آسیب های جدی تری را می تواند به دنبال داشته باشد، تا حدی که به آتش گرفتن کولر گازی  و حتی وارد شدن خسارت به ساختمان ختم شود.

دلایل دیگری نیز چون ضعیف بودن اتصالات در محافظ و پایین بودن تحمل جریان توسط محافظ خود باعث داغ کردن بیش از حد محافظ در زمان آمپر کشیدن کولر گازی پنجره ای می شوند.

پس توصیه می شود ابتدا به محافظت حرارتی داشتن محافظ دقت کنید و سپس بهتر است محافظ کولر گازی نجره ای ترمینالی برای کولرتان تهیه نمایید. اگر محافظ از نوع دوشاخه ای است، دو شاخه های قوی و قدرتمندی داشته باشد تا برای تحمل عبور جریان برق کولر مناسب باشد.

 • هر چه زمان تاخیر محافظ طولانی تر باشد، بهتر است.

محافظ ها همانطور که گفته شد در زمان نوسانات ولتاژ برق ورودی به دستگاه را قطع می کنند و زمان تاخیری برای دستگاه در نظر می گیرند.چون کولر گازی پنجره ای مصرف برق بالایی دارد و دارای کمپرسور نیز هست، بهتر است تایم تاخیری بیشتری داشته باشد.

زمان تاخیر محافظ کولرگازی بهتر است بیشتر از 4 دقیقه باشد. تا اگر خطایی در ولتاژ دستگاه رخ دهد . محافظ برق آن را قطع کند و زمان کافی برای رفع خطا وجود داشته باشد.

در این صورت نوسانات برق روی کمپرسور تاثیر منفی نگذاشته و نیازی به تعمیر کمپرسور نیست.

 • زمان پاسخ دهی محافظ کولرگازی پنجره ای بسیار کوتاه باشد.

این ویژگی به معنای این است که محافظ بتوانید در زمان کوتاهی نوسان را در برق شهری تشخیص بدهد و عمل کند. بهتر است این زمان کمتر یا مساوی یک نانو ثانیه باشد.

 • محافظ کولرگازی پنجره ای باید دارای گارنتی باشد.

مانند هر وسیله ی الکتریکی دیگر محافظ کولرگازی نیز بهتر است گارانتی داشته باشد.در این صورت خریدار مطمئن است که در طول مدت گارانتی رفع هر گونه مشکلی به وسیله ی شرکت تولید کننده تضمین می شود. هر چه مدت گارانتی بیشتر باشد، نشان دهنده کیفیت بالای محافظ است. البته به داشتن مهر و امضای فروشنده و تاریخ گارانتی محافظ دقت کنید.

 • علامت استاندارد ایران و اروپا بر روی محافظ کولرگازی پنجره ای بسیار ضروریست.

در بازار متاسفانه شاهد مونتاژ محافظ های بی کیفیت و غیر استاندارد هستیم. از این رو وجود علامت استاندارد ایران و اروپا بر روی محافظ تضمین کننده ی کیفیت بالا ،عملکرد مناسب محافظ دستگاه است.

علامت های FCC  و CF از بهترین علائم استاندارد برای محافظ کولرگازی در ایران و اروپا است.

 • محافظ کولرگازی پریزدار بهتر است دارای پوشش محافظتی کودک باشد.

اگر کدک دارد یا احتمال آن می رود که محافظ پریزدار شما مورد توجه کنجکاوی کودکان قرار بگیرد،انتخاب مدل دارای پوشش محافظتی بسیار ضرری مس باشد.این نوع از محافظ ها دارای یک پوشش پلاستیکی بر روی پریزهای موجود بر روی محافظ هستند. و از ورود اشیای خارجی به داخل پریز جلوگیری می کنند.

2 پاسخ

تعقیب

 1. […] از یک بخش تشکیل شده است. مانند کولر آبی نصب می گردد. نصب کولر گازی پنجره ای به این صورت است که باید  بخشی از آن درون اتاق ، بخشی از […]

 2. […] کولرگازی پنجره ای مانند کولر گازی پرتابل تمامی اجزایش در یک بدنه قرار گرفته است. در نتیجه جابه جایی و نصب آسان تری دارد. […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *