7 دلیل بوی نامطبوع کولر گازی

آیا بوی بدی در خانه شما می‌آید که به نظر می‌رسد در زمان کار کردن کولرگازی بدتر می‌شود؟

گرچه مطمئناً می‌خواهید به منبع بوی بد رسیده و آن را از بین ببرید، اما ممکن است متوجه نشوید که بوی بد در خانه شما نیز می‌تواند نشانه‌ای از خطرات جدی برای سلامتی باشد. در ادامه اطلاعات مفیدی در خصوص بویی که ممکن است از منافذ تهویه مطبوع شما ایجاد شود بیان‌شده است.

راهنمای صاحب‌خانه برای 7 علت بوی بد تهویه هوا

رطوبت، قارچ و کپک

اگر در سیستم تهویه مطبوع شما رطوبت و نم وجود دارد ممکن است کار شما به کپک و قارچ در مجاری عبوری بکشد. برای جلوگیری از رطوبت و کپک، تمام نشتی‌های آب را برطرف کنید، زهکشی را بهبود دهید، دو بار در سال سیستم خود را سرویس کنید و  مرتباً فیلتر تهویه مطبوع را تعویض کنید.

بهترین راه محافظت از وسایل و جلوگیری از ایجاد کپک و قارچ در منزل و سیستم تهویه مطبوع، استفاده از دستگاه رطوبت‌گیر کل خانه است. رطوبت‌گیر مستقیماً به سیستم تهویه مطبوع شما متصل شده و به‌طور خودکار میزان صحیح رطوبت در منزلتان را بررسی می‌کند و میعانات را در فضای باز می‌‌فرستد.

هنگام برنامه‌ریزی برای سرویس تهویه مطبوع بهاری، اطمینان حاصل کنید که شرکتی که استخدام کرده‌اید تمیزکاری کامل داشته باشد. بازرسی سالانه مسیر تخلیه میعانات شما را پاک می‌کند، کویل‌های اواپراتور را تمیز می‌کند و مشکلات کپک یا قارچ را تشخیص می‌دهد.

بوی «جوراب‌های کثیف یا بوی بد پا» می‌دهد

کویل‌های اواپراتور کثیف، ظرف‌های تخلیه میعانات مسدود شده و آب راکد می‌تواند باعث بوی جوراب کثیف یا پا بدبو و ایجاد بوی نامطبوع کولر گازی شود. راه‌حل یک نظافت حرفه‌ای است.

دود سیگار

اگر کسی در خانه سیگار کشیده باشد، بوی آن می‌تواند در فیلتر و کویل اواپراتور جمع شود. وقتی کولر را روشن می‌کنید، ممکن است بوی دود سیگار را استشمام کنید

فیلتر را عوض کنید، برای سرویس و تمیز کردن حرفه‌ای برنامه‌ریزی کنید و فقط در فضای باز سیگار بکشید.

بوی سوختگی

اگر چیزی بوی سوختن می‌دهد، احتمالاً چنین است. این می‌تواند یک موتور بیش‌ازحد گرم، یک مشکل سیم‌کشی، یا یک مشکل مکانیکی دیگر باشد. این یک مسئله جدی است – سیستم تهویه مطبوع را بلافاصله از جعبه شکن خاموش‌کنید.

بعضی‌اوقات ممکن است این بو بیشتر شبیه پودر اسلحه باشد که می‌تواند نشان‌دهنده اتصال کوتاه برد مدار تهویه مطبوع یا موتور فن باشد.

اگر بوی سوختگی همچنان ادامه داشت، خانه را تخلیه کرده و با آتش‌نشانی تماس بگیرید. گاهی اوقات، ذوب شدن اجزای پلاستیکی می‌تواند بوی تخم‌مرغ یا ماهی فاسد بدهد. مدارها را با استفاده  از جعبه شکن خاموش‌کنید، خانه را تخلیه کرده و با آتش‌نشانی تماس بگیرید.

پس‌ازاینکه اجازه ورود مجدد به خانه داده شد، به یک تکنسین تهویه مطبوع برای سرویس‌دهی و تشخیص دلیل اصلی بوی نامطبوع کولر گازی تماس بگیرید تا اطمینان حاصل کنید که کولرگازی شما ازنظر برق و مکانیک مشکلی ندارد.

فاضلاب

در صورت داشتن p-traps (لوله p شکل) خشک، گازهای فاضلاب می‌توانند به داخل خانه برگردند. سعی کنید به‌صورت مداوم (تقریباً هرماه) در تمام سینک‌ها آب جاری کنید تا p-trap پر شود تا مانعی در برابر بوی فاضلاب ایجاد کنید.

اگر مشکل از p-trap های خشک  نیست، ممکن است از یک مسیر گنداب پشتیبان یا یک پارگی لوله تخلیه فاضلاب باشد. گازهای فاضلاب می‌توانند خطرناک باشند. بلافاصله با یک لوله‌کش حرفه‌ای یا تکنسین HVAC تماس بگیرید.

بوی «لاشه پوسیده یا سطل زباله کثیف»

اگر یک حیوان در سیستم تهویه هوا یا کانال شما از بین رفته باشد ، نادیده گرفتن بوی آن به‌سرعت غیرممکن می‌شود. هرچه سریع‌تر تجزیه شدن آن  را تشخیص دهید بهتر است.

  • ابتدا سیستم AC را خاموش‌کنید.
  • سپس، برخی از درها و پنجره‌ها را برای تهویه بازکنید.
  • بلافاصله با یک شرکت HVAC یا مدیریت آفات حرفه‌ای تماس بگیرید

گوگرد (بوی تخم‌مرغ فاسد)

هرگز از بوی تخم‌مرغ فاسد در خانه خود غافل نشوید. همچنین امکان دارد بوی نشت گاز بدهد!

درحالی‌که گاز طبیعی بدون بو است ، تولیدکنندگان ملزم هستند ماده شیمیایی به نام مرکاپتان اضافه کنند تا به آن بوی متمایز گاز تخم تخم‌مرغ بدهد.

مهم:  اگر بوی تخم‌مرغ فاسد را از دریچه خود احساس کردید:

  • با هیچ وسیله الکتریکی کار نکنید.
  • کبریت یا فندک را روشن نکنید.
  • تا می‌توانید در و پنجره‌ها را بازکنید.
  • منبع گاز خود را با کنتور قطع کنید. اگر نمی‌توانید خودتان گاز خانه‌تان را قطع کنید با شرکت گاز تماس بگیری تا این کار را برای شما انجام دهند.
  • ساختمان را تخلیه کنید.
  • با شرکت گاز تماس بگیرید.
  • گاز را دوباره وصل نکنید. از شرکت گاز بخواهید گاز را برای شما وصل کند.

هنوز مطمئن نیستید که بو چیست یا مربوط به سیستم تهویه مطبوع شما هست یا خیر؟ با گروه سرویس‌کاران کولرگازی تماس بگیرید

راه‌حل‌های حرفه‌ای کیفیت هوا در محیط داخل

کیفیت پایین هوای داخلی  یکی از اصلی‌ترین تهدیدات بهداشتی است: گردوغبار، خاک، مو، شوره، گرده گل، قارچ و میکروب‌هایی که در تجهیزات تهویه مطبوع و مجاری هوا شما جمع می‌شوند، مسئول بسیاری از مسائل بهداشتی هستند. علاوه‌براین، آلاینده‌ها می‌توانند به سیستم تهویه مطبوع واردشده و به قطعات داخلی آسیب برسانند که منجر به تعمیرات و خرابی‌های مکرر می‌شود.

پوشاندن بوها ایده بدی است.

اگر می‌خواهید بوی نامطبوع کولر گازی را با اسپری‌های آئروسل ، شمع‌های معطر و موارد مشابه بپوشانید ، فقط کیفیت هوا را بدتر می‌کنید. با تعیین یک بازرسی حرفه‌ای از کیفیت هوای داخل ، خود را از چشم و پوست تحریک‌شده ، حالت تهوع ، سردرد ، مشکلات تنفسی ، مشکل خواب و بسیاری از مشکلات سلامتی نجات دهید درباره راه‌حل‌های کیفیت هوای داخل ما بیشتر بدانید.

 

اگر شما مشکل بوی نامطبوع کولر گازی دارید و یا مشکل دیگری در عملکرد سیستم شما وجود دارد، تعمیرکاران مجرب ما در گروه سرویس‌کاران کولرگازی، برای کمک به شما آماده هستند. برای تعمیر سریع و قابل‌اعتماد انواع کولرگازی در تهران و کرج و مناطق اطراف با ما تماس بگیرید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *