شارژ گاز کولر گازی اسپیلت

چگونگی عملکرد کولر گازی و اسپیلت

عمدتا عملکرد کولر گازی و اسپیلت بر مبنای یک چرخه (سیکل) تبرید تراکمی کارمی کنند.در اسپیلت ها و کولر های گازی در ابتدا مایع مبرد در پنل بیرونی اسپیلت ها یا بخش بیرونی در کولر های گازی خنک می شود.به این بخش کندانسور می گویند.سپس از طریق لوله های مسی موجود به شیر انبساطی منتقل شده.از آنجا به صورت گاز سرد آماده ی جذب گرمای محیط وارد کویل پنل داخلی می شود.با عبور هوای داخل از میان کویل های پنل داخلی هوا خنک شده.باعث خنک شدن محیط خانه یا اداره می گردد.

 

ظرفیت کولر گازی و اسپیلت و نحوه محاسبه ی آن

برای محاسبه ی ظرفیت کولر گازی و اسپیلت به صورت تقریبی باید شرایط طبقه ی مورد نظر ما در نظر گرفته شود. بین طبقات بالایی ساختمان و طبقات میانی از جهت تابش نور خورشید تفاوت است. از این رو در طبقات میانی به ازای هر متر مربع در حدود 400 تا 600 (BTU) . برای طبقات بالایی و انتهایی 600 تا 800 (BTU) برای هر متر مربع باید در نظر گرفته شود.

به عنوان مثال برای یک سالن 30 متری در طبقات میانی یک اسپیلت 18000 می تواند مناسب باشد.

قبل از انتخاب هر یک از مدل های کولر گازی و اسپیلت باید به تک فاز بودن یا سه فاز بودن برق مصرفی توجه نمود .آمپر مصرفی آن با کنتور برق ساختمان مقایسه شود . و از مناسب بودن آن اطمینان حاصل شود . تا باعث به وجود امدن مشکلات برقی در ساختمان و دستگاه و… نشود.

شارژ گاز کولر گازی اسپیلت

مفهوم BTU

ظرفیت کولر های گازی بر حسب BTU بیان می شود . که از سرواژه سازی شده ی British Thermal Unit  ساخته شده است. BTU واحد استاندارد اندازه گیری انرژی گرمایی در تجهیزات تهویه ی هوا است. به مقدار انرژی گرمایی گفته می شود که برای افزایش یک درجه ای دمای یک پوند آب ، در فشار یک اتمسفر لازم است.

 

مزیت کولر های گازی اسپیلت نسبت به کولر آبی

یکی از مزایای کولر گازی نسبت به کولر آبی امکان تصفیه ی هوای داخل و جذب ذرات معلق و آلودگی های هوا است. مزیت دیگر این است که سرمایش سریع تر اتفاق افتاده و دمای محیط در زمان کوتاه تری به دمای مطلوب می رسد. بر خلاف کولر های آبی کولر های گازی اسپیلت رطوبت هوا را بیشتر نکرده و امکان استفاده از این نوع کولر ها در محیط های شرجی و گرم وجود دارد . علاوه بر آن در این کولر ها میتوان دمای محیط را تنظیم کرد. تنظیمات نسبت به کولر های آبی که فقط از دو دور تند و کند بر خوردار هستند ،به صورت بیش تر و شخصی تری صورت می پذیرد. در برخی از مدل ها علاوه بر سرمایش امکان گرمایش نیز وجود دارد که این خود یک مزیت جدی برای کولر های گازی و اسپیلت به شمار می رود.

 

 

 

7 پاسخ

تعقیب

  1. […] هتل ها و … می تواند استفاده شود.این سیستم نیز همانند کولر های گازی اسپلیت از دو بخش تشکیل شده است. بخش بیرونی (کندانسور ) و بخش […]

  2. […] کاری کولر گازی یکی از کارایی است که عملکرد کولرگازی را بهبود می بخشد. اگر چند سالی است که از کولر گازی خود […]

  3. […] این نوع محافظ برای کولر گازی پنجره ای خانگی با BTU پایین تر از کولر های سه فاز اتفاده می […]

  4. […] انتخاب کولر گازی یا داکت اسپلیت مناسب با واحد خود این مقاله را […]

  5. […] میزان ظرفیت کولر گازی . به عنوان مثال اگر انتخاب ظرفیت کولر گازی بر اساس متراژ بوده باشد کولر گازی کمتر از 10 دقیقه کار می کند. […]

  6. […] طبقه ی ساختمان باید ظرفیت سرمایشی ای بین 600 تا 800 BTU به ازای هر متر مربع از مساحت در نظر بگیرند. در حالی که […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *