علت تقطیر آب در کولر گازی و اسپلیت

اگر در زیر یک کولر گازی ایستاده باشید متوجه چکه هایی از آب خواهید شد که از دستگاه بر زمین می ریزد.گاهی میزان این نشتی آب به قدری است که باید از روی سطح زمین بعد از استفاده از کولر گازی جمع گردد.تولید آب بخشی از روند خنک کنندگی سیستم کولر گازی به حساب می آید. از بخشی از این آب تولید شده برای خنک سازی استفاده می شود . بیشتر این آب به یونیت برگردانده می شود. اما علت تقطیر آب در کولر گازی و اسپلیت را در ادامه خواهیم خواند.

تقطیر آب در کولر گازی و اسپلیت و رطوبت هوا

در تابستان اغلب به دلیل دمای بالا رطوبت بیشتری در هوا ایجاد می شود. از این رو کاهش میزان رطوبت هوا سیستم تهویه هوا را بهبود می بخشد.

نحوه ی عملکرد سیستم کولر گازی و اسپلیت

داخل سیستم کولر گازی واسپلیت شما دو کویل گرم و سرد وجود دارد.این دو توسط کندانسور به هم متصل می شوند.گاز خنک کننده درون کویل ها تبخیر شده و متراکم می شود.این کار باعث خنک شدن کویل ها می شود.با خنک شدن کویل ها هوا نیز خنک می گردد . تکرار این روند باعث خنک سازی هوا می گردد.

کویل های سرد رطوبت هوا را کاهش می دهند.زمانی که کویل ها متراکم می شود،رطوبت در سطح کویل جمع می شود.بخشی از این آب جمع شده  دوباره تبخیر شده و کویل ها را خنک نگه می دارند. مابقی آب از پشت سیستم خارج می شود.در نتیجه آب تقطیر شده همان رطوبت هواست .وجود این آب نشان دهنده ی عملکرد درست کولر گازی است. عدم وقوع این اتفاق نمایانگر وجود ایراد در عملکرد کولر گازی است. که یعنی آب بر روی کویل ها منجمد گشته و یا در جایی جریان یافته که نباید.

تقطیر آب در سیستم تهویه مطبوع

هرچند که تقطیر آب در روند خنک سازی کولر گازی امری طبیعی است. اما این آب باید به بخشی از سیستم برگردانده شود. یا از مسیر مخصوص(لوله درین) خارج شود.نشتی این آب از مکان دیگر گویای وجود خرابی در کولر گازی یا اسپلیت است.

بسته شدن لوله درین

بیشتر آب های تولید شده باید توسط کولر گازی از دستگاه خارج گردد.اگر لوله های مخصوص خروج آب بسته شده باشد باعث تجمع آب درون کولر گازی می گردد.که در نتیجه ی آن مشکلاتی از قبیل نشته از درز یا سایر قسمت های کولر گازی اتفاق می افتد. پس در صورت مشاهده ی نشت آب از کولر گازی  درون واحد ،باید لوله درین را چک نمایید. احتمالا این لوله ها بسه شده اند. در این حالت لوله را جدا کرده ، تمیز نمایید و دوباره به جای خود بازگردانید.

یخ زدگی در سیستم کولر گازی

وجود بیش از حد آب در کولر گازی، باعث هدایت این آب ها از طریق فن ها به سمت کویل ها می شود.در این صورت با گذشته زمان کویل ها یخ می زنند. این مورد به صورت قابل ملاحظه ای عملکرد کولر گازی را تحت تاثیر قرار می دهد.

برای رفع این مشکل سیستم را خاموش نمایید . هنگامی که هوای درون گرم شود یخ ذوب شده و شما شاهد چکه و تقطیر آب دستگاه خواهید بود.اگر کویل  کولر گازی و اسپلیت شما یخ زده است، آن ها را باید از هم جدا نمایید. کمی شیب دهید تا آب از کولر گازی و اسپلیت شما خارج گردد. درصورتی که هنوز کویل ها یخ زده مانده باشند، با استفاده از باد ملایم سشوار یخ ها را آب نمایید. حال کولر گازی را می توانید دوباره روشن کنید.

نفوذ هوای گرم

نفوذ هوای گرم به واحد به دلیل عدم عابق بندی و درزبندی کناره های کولر گازی پنجره ای نیز می تواند ا عوامل این اتفاق باشد.نفوذ هوای گرم و تداخل آن با هوای سرد باعث خروج رطوبت می شود. در نتیجه شاهد تقطیر بیشتر آب در کولر گازی خواهیم بود. در نتیجه عایق بندی درست و مراقبت از از بین نرفتن این عایق بندی بسیار مهم است.

جاگذاری نامناسب لوله درین

جاگذاری نامناسب لوله درین یکی دیگر از مواردی است که سبب تقطیر آب در کولر گازی می گرد.این لوله که لوله ی تخلیه نیز گفته می شود.باید به درستی جاگذاری شده باشد. تا آب راحت به بیرون منتقل بشود.

کمبود گاز در کولر گازی

چرخه ی عملکرد کولر گازی در صورتی که گاز کولر گازی کم باشد ، برهم می خورد. در نتیجه ی آن فین های اپراتور(بخش داخلی) یخ می زنند.  به محض خاموش شدن کولر و یا کنتاکت شدن آن، یخ ها آب شده و به داخل ناودان کولر می ریزند.

عایق نبودن لوله های کولر گازی

به عنوان آخرین مورد می توان به عایق نبودن لوله های کولر گازی اشاره کرد.لوله های برگشت کولر گازی خنک هستند.اگر به خوبی عایق نشده باشند،رطوبت را جذب می کنند.در نتیجه ی آن آب قطره قطره بر زمین می چکد.

جهت مشاوره و یا درخواست تعمیرکار وسرویسکار مجرب کولر گازی در تهران و البرز میتوانید با 09123459799 تماس گرفته ویا فرم تماس با تعمیرگاه را آنلاین تکمیل کنید.

2 پاسخ

تعقیب

  1. […] را با نوار الکتریکی ببندید. برای آزاد شدن جریان آب لوله ی تخلیه را در پایین قرار دهید. حال لوله را به بخش داخلی وصل […]

  2. […] کولرگازی می باشد. در صورت نیاز به آشنایی بیشتر با دلایل نشتی آب کولر گازی می توانید این مطلب را […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *