تعمیر کولر گازی

اسپلیت کانالی(داکت اسپلیت)

اسپلیت کانالی (داکت اسپلیت) از یک بخش بیرونی و یک بخش داخلی تشکیل می شود. بخش داخلی در سقف کاذب قرار می گیرد.این دو بخش توسط لوله های مسی حاوی گاز مبرد (گاز فریون) به هم متصل می گردند.هوا از قسمت داخلی به وسیله ی کانال ها به اتاق ها و بخش های مختلف یک واحد فرستاده می شود.در هر یک از اتاق ها از طریق دریچه در اتاق توزیع می گردد.

تفاوت اسپلیت کانالی با کولر گازی

اسپلیت به معنای دو تکیه است.به این معنا که از دو بخش داخلی و خارجی تشکیل می شود.بخش داخلی یا اپراتور معمولا در سقف کاذب تعبیه می گردد. کولر های گازی اما به صورت دیواری نصب می گردند.داکت اسپلیت ها می توانند چندین مکان را به طور همزمان تهویه کند.به همین دلیل نیز به آن داکت اسپلیت یا اسپلیت کانالی می گویند. بخش خارجی از الکتروموتور به عنوان محرک ، کمپرسور و کندانسور تشکیل شده است.این بخش توسط لوله های مسی حاوی گاز فریون به بخش داخلی یا اپاتور که از فن ،فیلتر و کویل و … تشکیل شده است متصل می گردد. ظرفیت سرمایشی داکت اسپلیت ها از کولر گازی بیشتر است.

انواع اسپلیت کانالی (داکت اسپلیت)

نوع معمولی

اینورترInverter

نوع معمولی درجه مصرف انرژِی B و نوع اینورتر دارA  می باشد.

برتری اسپلیت کانالی اینورتر کاهش مصرف برق است.کمپرسور هوشمند در این مدل متناسب با نیاز مصرف کننده، دور موتور را کم و یا زیاد می کند.از این رو همواره در دور بهینه کار می کند. اما موتور کمپرسور های معمولی با دور ثابت در تمام شرایط کار می کنند. این باعث افزایش مصرف برق آنها می گردد.

واحد اندازه گیری ظرفیت داکت اسپلیت ها نیز همانند کولر های گازی BTU است.معمولا دستگاه ها از 8000 BTU شروع شده و تا 90000 BTU ادامه می یابد.برای انتخاب کولر گازی یا داکت اسپلیت مناسب با واحد خود این مقاله را بخوانید.

سیکل گرمایش

گرمایش دستگاه داکت اسپلیت نسبت به آن ضعیف تر است. عمل گرمایش در فصول سرد سال مانند پاییز و زمستان به سه صورت زیر است:

در مناطق با آب و هوای گرم در تمام سال چرخه ی گرمایش داکت اسپلیت و کولر گازی کافی است.

در مناطق دارای گاز شهری  در صورت نیاز خانواده می توان از بخاری گازی به عنوان مکمل گرمایی استفاده کرد .تا از برق در چرخه ی گرمایش استفاده نشود.

در این دستگاه از یک کویل آب گرم در بخش داخلی استفاده می شود.این آب گرم به وسیله ی لوله از پکیج یا موتور خانه تامین می گردد.با گردش آب گرم در کویل بخش داخلی و دمیده شدن هوابر روی آن هوای گرم وارد واحد می گردد.

مزایای داکت اسپلیت

 • فیلتر های قابل شست و شو
 • نیاز نداشتن به اپراتور نگهدارنده ی سیستم
 • استفاده از یک یونیت اصلی وکانال کشی به جای چند یونیت کولر گازی
 • امکان کانال کشی با متراژ بالا  بر حسب ظرفیت
 • ارسال باد در هر چهار سو به منظور جریان مناسب تر
 • قابلیت کار کردن در بازه ی دمایی بیشتر (از منفی 10 تا مثبت 48 درجه سلسیوس)
 • راندمان بیشتر به دلیل دارا بودن تکنولوژِ اینورتر(دور متغیر)
معایب اسپلیت کانالی
 • از مهمتین معایب دستگاه می توان به این مورد اشاره کرد که:

دما در تمامی سالن هایی که از یک داکت اسپلیت استفاده می کنند یکسان خواهد بود.و امکان تنظیم دمای هر اتاق به صورت مجزا وجود نخواهد داشت. از این رو تمامی سالن ها ( اتاق ها) هم زمان سرد یا گرم می شوند. اگر نیاز به کنترل دمای هر اتاق به صورت مجزا است می توان از مینی چیلر و فن کویل استفاده نمود.

البته با نصب دمپر برقی در هر کانال و ترموستات در هر اتاق می توان با وجود سیستم اصلی داکت اسپلیت دمای هر اتاق را به صورت مجزا تنظیم کرد.در این حالت با دستور ترموستات ، موتور الکتریکی دمپر (دریچه) مسیر ورودی هوا به هر اتاق را باز و بسته می کند .

استفاده از این دستگاه بیشتر در واحد هایی توصیه می گردد که فضای یک پارچه دارند.به عنوان مثال برای سالن های اداری که نیازی نیست دمای هر نقطه مستقل تنظیم شود می توان از این سیستم به کمک کانال کشی دمای کل سالن را بر روی دما مطبوع تنظیم نمود.

 • این دستگاه نسبت به اسپلیت صدای بیشتری دارد . چرا که از فن بزرگتر و کانال کشی در آن استفاده شده است.البته می توان با استفاده از عایق های صوتی این صدا را کمتر نمود که این مورد باعث افزایش قیمت تمام شده ی این سیستم می شود.
 • رطوبت موجود در هوا را نمی توان دقیق تنظیم نمود.و نمی توان به داکت اسپلیت تجهیزات رطوبت زنی اضافه نمود.البته در فصل تابستان کویل های سرد آن مقداری از رطوبت هوای عبوری را کاهش می دهند. ولی به صورت کلی برای تنظیم دقیق رطوبت باید از سیستم های جایگزین استفاده نمود.مانند مینی چیلر یا فن کویل ها به همراه یک هواساز کوچک.

این سیستم نیز همانند کولر های گازی برای افزایش کارایی و طول عمر نیاز به سرویس دوره ای دارد تا از بروز خرابی در دستگاه و مصرف انرژی بیشتر جلوگیری کند.

3 پاسخ

تعقیب

 1. […] توسط فن های داکت اسپلیت هوای واحد به سرعت گرم می گردد. قدرت گرمایش داکت اسپلیت نیز از رادیاتور بیشتر […]

 2. […] هوای داخلی سالن صورت می گیرد.سرمایش این دستگاه همانند کولر گازی و اسپیلت ها عمل می کند. گرمایش داکت اسپلیت از سیستم کویل آب گرم […]

 3. […] داکت اسپیلت ها یکی از انواع کولرهای گازی اسپیلت هستند. کولرگازی داکت اسپلت به کولرهای گازی سقفی و کولرهای گازی کانالی نیز معروف هستند.سرویس و تعمیر داکت اسپیلت به موقع در افزایش بازده و کارکرد طولانی مدت داکت اسپیلت بسیار اهمیت دارد. […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *